چرا شما باید در مورد بلاروس

مراقبت

چرا بايد اهميت بدي

زیرا کشوری برای کمک و درخواست رهبری صالح فریاد می کند.

اگر شما به رئیس جمهور آمریکا مشاوره می داد، در مورد بلاروس به او چه می گفتید؟

این در زمینه تمایل روسیه به ایجاد یک حوزه نفوذ قوی در محله خود بسیار مهم است، زیرا بلاروس فراهم می کند یک بافر از انواع بین روسیه و یکی از مرزهای کلیدی ناتو (لهستان، که میزبان دو گردان ارتش ایالات متحده). بنابراین، با نگاه به تمام سوال امنیت اروپا، درجه ای که بلاروس یا مستقل باقی می ماند و یا تبدیل به یک ماهواره روسیه و یا متحد با روسیه – پوتین پیشنهاد اتحادیه ای از دو کشور – تاثیر می گذارد تصویر امنیتی اروپا و ناتو چه وضعیت ی باید در.

من همچنین می خواهم به رئیس جمهور می گفت که انتظار یک نوع اوکراین جنبش استقلال. بلاروس سابقه مشابه اوکراین ندارد. آنها هر دو بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند و هر دو به کشورهای مستقل تبدیل شدند، اما اوکراین سابقه ای طولانی از دموکراسی داشت و از نظر فرهنگی به کشورهای غربی مانند لهستان و دیگران متصل است و بسیار بیشتر به غرب می رسه، و تحت تأثیر ایده ها و سنت های غربی قرار می گیرد. اما عمدتا، اوکراین یک مخالفت بسیار پر جنب و جوش و انتخابات نسبتا آزاد برای چند سال پس از استقلال، در حالی که بلاروس است. بنابراین اعتراضات در بلاروس بعید است که جامعه ای غربی را تولید کند که ما در جایی مانند اوکراین به آن امیدوار هستیم.

چگونه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه وضعیت را می بیند؟

این مهم است برای پوتین به چند دلیل. از نظر اجتماعی، فرهنگی، قومی، زبانی، تفاوت های بسیار کمی بین روسیه و بلاروس وجود دارد. و از لحاظ اقتصادی با روسیه صمیمانه گره خورده است. ایده نوعی استقلال اقتصادی فراتر از هر امید واقع بینانه ای است.

بلاروس مانند آینه روسیه است، و هنگامی که اعتراضات گسترده ای در بلاروس وجود دارد، پوتین باید نگران باشد زیرا می تواند بیشتر روس ها را به انجام همین کار تشویق کند. محبوبیت پوتین تا مقداری کاهش یافته است و بیشتر روس ها به حکومت او اعتراض می کنند. اگر بلاروس از کنترل خارج شود و بلاروسها موفق شوند تا مقداری دموکراسی و انتخابات آزاد را که روسیه ندارد به دست بیاواردن، روس ها هم همین را خواهند خواست. به یک روش، این یکی شباهت به اوکراین است. پوتین از این می ترسه که اوکراین به عنوان یک جامعه باز و کثرت گرا به موفقیت و رفاه بیشتری دست پیدا کنه چون روس ها این کشورها رو به عنوان پسرعموی کوچکشون می بینن اگر یکی از آنها دموکراسی کارکردی دارد، چرا نباید این کار را بکند؟

پوتین به احتمال زیاد چه کار می کند؟

گزینه های پوتین برای مقابله با این موضوع نسبتامحدود است. او نگفت که در صورت نیاز ارتش روسیه در دسترس است. اما فرستادن نيروهاي نظامي براي او بسيار پر خطر خواهد بود احتمالا ً اعتراض بيشتري در بلاروس به وجود مي اد و توجه به بلاروس در غرب رو جلب مي کنه این می تواند جنبشی را برای تحریم های عمیق تر علیه پوتین تحریک کند. پس اين گزينه ي خوبي براي اون نيست بهترین گزینه او احتمالا استفاده از سرویس اطلاعاتی او ست که بسیار نزدیک به سرویس اطلاعاتی در بلاروس است که هنوز هم خود را KGB می نامد و احتمالاً توسط سازمان های اطلاعاتی پوتین کاملاً نفوذ کرده است.

چگونه باید ایالات متحده پاسخ دهد؟

در این مرحله، من فکر می کنم سیاست آمریکا احتمالاباید محدود به حمایت بلاغی از آزادی بیشتر و انتخابات عادلانه در بلاروس باشد. اما ما باید از این پیشنهاد که هر نوع مداخله ای را در نظر بگیریم، دست برداریم. ایالات متحده باید مراقب باشد که به معترضان، که کاملا شجاع، امید دروغین است که به طور جوری ما می رویم به نجات خود را به دلیل این امر آنها را به خطر بیشتر در امید ی که به مداخله ایالات متحده را به خطر می انداخت، مبهم تر. باز هم ، بلاروس در مقایسه با اوکراین تا به خدمات امنیتی بسیار فراگیر تر و وحشیانه است که با وحشیت را ترک.

کار کردن از طریق اتحادیه اروپا روش خوبی است. من فکر نمی کنم آنها هر چیزی به عنوان روشن و آشکار اکران انجام دهد، جایی که ممکن است تصور آینده ای که در آن اوکراین تبدیل به یک عضو اتحادیه اروپا. هیچ در اتحادیه اروپا در فکر توافق نامه انجمن با بلاروس است. اما، که گفت: اتحادیه اروپا علاقه مند به تشویق دموکراسی در بلاروس به دلیل آن را برای اروپا امن تر می سازد. اتحادیه اروپا نمی خواهد وضعیتی که در آن همه این هرج و مرج اجازه می دهد پوتین به استاد عروسکی تبدیل شود و یا برای نصب سر خود را در بلاروس. بلاروس با لهستان، لهستان یکی از اعضای ناتو است و ناتو پنج گردان را به جلو اعزام کرده است- سه تا بالتیک و دو گردان در لهستان. آخرین چیزی که هر کسی می خواهد این است که نفوذ روسیه به خزیدن حتی نزدیک تر به اروپای مرکزی است.

TOPSHOT-BELARUS-VOTE-POLITICS-DEMO

*معترضان بلاروسی می توانند در آوردن تغییر موفق شوند؟

یکی از مشکلات بلاروس این است که اعتراض رهبر روشنی در این کشور وجود نداره. وقتی می بینید اعتراضات توده ای موفق است، تقریبا همیشه به این دلیل بوده است که یک رهبر جنبش به وضوح شناخته شده و حمایت شده ای وجود داشته است که در لهستان با لخ ولزا و در چکسلواکی سابق با واکلو هاویل وجود داشته است. اما هیچ رهبر به وضوح شناخته شده ای در بلاروس وجود دارد. نزدیک ترین چیز سوتلانا تیخانوفسکایا است که علیه او زد. با برخی از حساب ها، او چیزی شبیه به 60 درصد از آرا اگر آن را نسبتا شمارش شده بود دریافت کرده است.

برای من حتی روشن نیست که معترضان چه می خواهند. من فکر می کنم فراتر از انتخابات عادلانه، روشن نیست که اعتراضات خود را یک هدف تبلور. هدف آنها پیوستن به ناتو یا اتحادیه اروپا نیست. این بسیار بسیار به داخل مجموعه ای از گله و شکایت متمرکز بر این واقعیت است که فساد فوق العاده وجود دارد, فقر. من فکر می کنم پاسخ coronavirus, که بی صلاحیت و احمقانه بوده است, احتمالا نیز به شکایت خود را کمک.

اعتراضات در بلاروس به احتمال زیاد به کشورهای دیگر گسترش پیدا می کند؟

من نمی بینم که این گسترش در جای دیگر در شوروی سابق و یا خارج از. فکر کنم این تقریبا ً به بلاروس محدود شده باشه. بلاروس کشوری نیست که روابط گسترده ای با کشورهای دیگر خارج از محله خود داشته باشد.

چرا مردم غرب بايد مراقبت کنن؟

ما در دوره ترامپ کمی از این موضوع را فراموش کرده بودیم، اما قدرت نرم ایالات متحده در جهان به درجه زیادی در شناخت این بستگی دارد که ما به شدت از حقوق بشر جهانی حمایت می کنیم، و در سه چهار سال اخیر چیز زیادی از آن ندیده بودیم. اما دلیل اول این است که جهان انتظار دارد که ما صحبت کردن زمانی که آزادی مشروع بیان و اعتراض مشروع است وحشیانه سرکوب.

دلیل دوم بیشتر ژئوسیاسی است. و دلیل آن این است که آنچه در بلاروس اتفاق می افتد، در یک یا دیگری تاثیر خواهد داشت، نفوذ پوتین که دوست ما نیست و به معنای آسیب رساندن به ما است و به دنبال زیر و رو کردن انتخابات ما است.

اگر لوکاشنکو ترک کند، چه کسی به احتمال زیاد جای او را می کند؟

او نبايد سعي کنه که يکي از اعضاي خانواده اش رو نصب کنه شايد پسرش اما به طور معمول وقتی دیکتاتورهایی مثل او از قدرت رانده می شوند، نادر است که خانواده های آنها قادر به قطع ارتباط هستند.

پس دو راه ديگه هم هست چه از هرج و مرج در غیاب دیکتاتور سقوط کرده، این قابل پیش بینی است که شخصی مثل سوتلانا می تواند به قدرت برسه. اما این احتمال بیشتر است که پوتین به عنوان تهدیدی برای اقتدار خود در حوزه نفوذ خود دیده شود، و او از طریق سرویس های امنیتی خود سخت تلاش می کرد تا آن نتیجه را تضعیف کند و کسی را که او به عنوان پنجه گربه اش می پنداشت نصب کند.

اگر صدها هزار نفر در خیابان ها راه بیایند و به خانه نروید، تحمل یک دیکتاتور سخت تر و سخت تر می شود. بنابراین این قابل پیش بینی است که لوکاشنکو می تواند به کنار یراد گرفته شود، اما من فکر می کنم این تردید وجود دارد زیرا به نظر می رسد او آمادگی استفاده از نیروهای امنیتی خود را به روش های وحشیانه دارد، که معمولاً در غیاب رهبری قوی و متحد در یک جنبش اعتراضی مؤثر است.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>