این کشور غرب آفریقا است که به طول انجامید تنها 12 روز

پنجاه و سه سال پیش 27 ساله اتحادیه دانشجویی رئیس جمهور نیجریه برای اولین بار کامل دانشگاه اعلام کرد نفت خیز دلتای نیجر منطقه که از آن او مورد ستایش قرار داد یک حاکمیت جمهوری و خود را رئیس دولت است.

BORO IN POLICE

“ما در حال رفتن به نشان می دهد به جهان چه و چگونه ما احساس مورد ظلم و ستم” اسحاق Boro گفت: حامیان او در سخنرانی خود. “به یاد داشته باشید شما 70 ساله مادر بزرگ که هنوز هم مزارع قبل از او می خورد; به یاد داشته باشید همچنین شما فقر زده مردم; به یاد داشته باشید بیش از حد نفت خود را که در حال پمپ روزانه از رگ های خود را; و پس از آن مبارزه برای آزادی خود را.” نیجریه تا به حال تنها یک کشور مستقل برای شش سال پس از یک مبارزه شدید علیه استعمار انگلستان در دولت.

حدود 150 سرباز داوطلب پیوست دلتای نیجر افراد داوطلب نیروی (NDPVF) برای به راه انداختن جنگ چریکی علیه دولت نیجریه. این اولین بار بود که از بسیاری از تجزیه تلاش نیجریه روبرو می شوند و آن رفتن نیست به خوبی مورد تجزیه طلبی: پس از 12 روز آزمایش شد و انقلابیون دستگیر و زندانی شد.

موج استقلال و ناسیونالیسم است که تا به حال از طریق آفریقا در 1940s و ’50s شروع به میوه در اوایل 60s. در سال 1960 در خصوص پربار برای 17 کشور مختلف به عنوان آنها به استقلال از بریتانیا و فرانسه و یک زن و شوهر از دیگر استعمار کارشناسی ارشد. از آن زمان شده است شناخته شده به عنوان سال آفریقا.

اما این مبارزه برای استقلال جسارت جدایی طلب حرکات بیش از حد. ده ها تن از گروه ها به دنبال آزادی از شکننده جدید متحده آنها اسمی بخشی از, و جوان انقلابی مانند Boro متولد اسحاق جاسپر Adaka Boro در سال 1938 — در زمان که به نتیجه منطقی آن است. خانه اش در روستای Oloibiri, سایت, نیجریه اولین کشف نفت تجاری و صنعتی برای اولین بار چاه نفت در اواخر 50s.

پدرش روستای مدیر و Boro در ابتدا به دنبال یک مسیر مشابه به آموزش. اما پس از خدمت به عنوان یک معلم مدرسه و بعد از آن به عنوان یک پلیس او را ترک برای ثبت نام در به تازگی تاسیس دانشگاه نیجریه به مطالعه شیمی. توسط Feb. 23, 1966, او تا به حال کاهش یافته است را به خود اختصاص تمام وقت به اعلام یک 11,000-مایل مربع تکه های کشور و یک دولت مستقل. سرخورده مستقل دولت را به عدم احترام به گروه های اقلیت — بازتاب چگونه استعمارگران سفید تا به حال تحت درمان نیجریه — Boro دیدم یک فرصت در دلتای نیجر ثروت نفت به تقسیم کردن و اجازه می دهد این منطقه برای تصمیم گیری خود را در مورد آن منابع طبیعی است.

نقطه عطفی در آمد ژانویه 1966 تنها چند هفته قبل از Boro را اعلام. نیجریه به حال اول کودتا: یک گروه از رشته عمدتا از ایگبو استخراج, سرنگونی دولت غیرنظامی از Azikiwe و Tafawa Balewa خوب دوست game, نخست وزیر. برو و بسیاری دیگر دیدم این اقدام به عنوان “یک ایگبو کودتا” و نگران است که تسلط شرقی نیجریه گروه قومی را در مورد یک “قریب الوقوع قبیله ای هولوکاست می گوید:” پورت هارکورت مبتنی بر فعال Nubari Saatah. Boro نیز سرزنش خود را از دست دادن در دو انتخابات دولت از جمله سیاست قومی.

اما معلوم شد جدایی نداشت پیک نیک یا نه. پس از 12 روز مبارزه Boro دستگیر شد در مارس 7 و متهم به خیانت است. او به مرگ محکوم شد — اما زمانی که ژنرال Yakubu “جک” Gowon شد رئیس دولت بعد از آن سال او به Boro یک عفو ریاست جمهوری و خدمت او به عنوان یک افسر ارتش. او فرستاده شد برای سرکوب دیگر تجزیه — Igbos در شرق بودند سعی در جدا کردن و فرم خود را ملت Biafra که در نهایت انفرادی رفتن از آن برای نزدیک به سه سال است.

adakaboro-arrest-naijanedu-com

“او اشاره کرد که بسیاری از چیزهایی که به گروه های اقلیت بودند با بهره گیری آورده بودند شمالی می گوید:” Saatah. “همه ساخته شده است که او را از پیوستن به نیجریه طرف.” Boro دانش از دلتای نیجر توپوگرافی مفید ثابت اما او هیچوقت زنده ماندن مبارزات مرگ در سال 1967 در سن 29.

Timinipre Owonaru, Boro دوم-در-فرمان و تنها بازمانده NDPVF عضو معتقد است که حاشیه نشینی دلتا است که هنوز هم در چند دهه بعد. “آنچه که ما برای مبارزه در گذشته واقعا دست آمده است به این معنا که ما هنوز در انقیاد در دست قدرت که بود,” او می گوید. “عدم توانایی در کنترل و مدیریت منابع ما به این دلیل بود ما تحریک صورت گرفت و حتی در حال حاضر ما هنوز هم کنترل منابع ما و این یک فاجعه است.”

برو به انقلاب سوسیالیستی ممکن است شکست خورده اند اما آن را گذاشته و راه را برای دیگران مهیج برای درست کنترل منابع مانند فکری کن سارو توسط مافيا دانسته که به دار آویخته شد در سال 1995 و بیشتر خشونت آمیز گروه های شبه نظامی که فنر در اوایل 2000s. زادگاه خود است امروز احترام به خانه معنوی از همه Ijaws به دلیل ارتباط آن با Boro. در دسامبر سال 1998 Ijaw جوانان در سراسر جهان جمع آوری شده وجود دارد برای Kaiama اعلام قطعنامه به فشار برای افزایش منابع کنترل و بسیج در برابر تخریب محیط زیست دلتا.

“[این جدایی] بود که به موفقیت و او آن را می دانستند,” توضیح می دهد که Saatah. “اما رفتن به نشان می دهد آنچه که امکان بود برای مردم و دولت … او می خواست برای جلب توجه جهان به چه دلتای نیجر مواجه شد.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im