دولت ایالات متحده مخفیانه جاسوسی چینی-دانشمندان آمریکایی Upending زندگی و هموار کردن راه برای چندین دهه تبعیض

منn سال 1973 هری شنگ بود و کار به عنوان یک مهندس مکانیک برای Sparton شرکت یک پیمانکار دفاعی در جکسون, میشیگان, وقتی مادرش مریض شدم در چین است. شنگ بود و در میان هزاران نفر از قومی دانشمندان چینی پس از آن زندگی در ایالات متحده در اوایل پیشگامان در چه خواهد تبدیل به یک ملاحظه نوار آمریکا تحقیقات نیروی. یک بومی از استان جیانگ سو و تابعیت شهروند ایالات متحده او در سمت چپ صفحه اصلی فقط قبل از مائو تسه تونگ به قدرت رسید و در سال 1949 و او تا به حال دیده نشده دوستان خود و یا بستگان در چین از. اما در حال حاضر روابط بین دو کشور بهبود است. در سال 1971 آمریکا پینگ پنگ تیم تا به حال سفری به سرزمین اصلی و سال بعد رئیس جمهور ریچارد نیکسون ساخته شده بود این سفر تاریخی است که ترمیم تماس بین کشورهای “ائتلاف”. شنگ آغاز شده بود کار خود را در Sparton اما او دوست داشت مادر خود را از صمیم قلب. او و همسرش رزرو پرواز.

در Nixon است که در سفر دو طرف به توافق برای راه اندازی بورس در علم که مانند پینگ پنگ شد دیده می شود به عنوان یک راه برای بهبود روابط بین ایالات متحده و چین است. واشنگتن امیدوار است که ایجاد روابط حسنه با چین موجب بی ثباتی کمونیست به رهبری, استقلال, نیروهای نظامی ایالات متحده بود که جنگ در ویتنام و افزایش آمریکا اهرم بیش از اتحاد جماهیر شوروی. چینی-دانشمندان آمریکایی مانند شنگ گرم شدن ارائه ساده تر فرصت: یک شانس برای بازگشت به زادگاه خوردن غذاهای مورد علاقه خود و در آغوش پدر و مادر آنها را پشت سر گذاشته بود در دهه های پیش از آن.

شنگ بود یک مرد مهربان که جمع آوری سکه ها در اوقات فراغت خود را و هرگز از دست رفته یک سرویس کلیسا. قبل از پیوستن به Sparton او کار می کرد برای یک دهه برای دفاع پیمانکار لیر Siegler جایی که او برگزار شد یک راز در سطح دولت آمریکا امنیت ترخیص کالا از گمرک. در سال 1972 او شده بود در مصاحبه با یک مامور اف بی آی در Grand Rapids, Michigan, برای نامعلومی هدف. با توجه به FBI یادداشت شنگ “اعلام کرد خود را ضد کمونیست احساسات خود عشق و میهن پرستی آمریکا” و “رد هر گونه تماس بین خود و کمونیست عوامل است.” اما پس از شنگ و همسرش بازگشت و از سال 1973 سفر به چین, دولت ایالات متحده را بررسی شدت یافته است. ماموران اف بی آی و سازمان سیا و وزارت دفاع کبابی او در مورد همه چیز او تا به حال انجام شده در تور گشت و گذار او بعدها گفت. Sparton بدون توضیح را به او منتقل به یک پیش نویس موقعیت یک حرکت است که او به عنوان یک تنزل و سپس در سال 1975 او گذاشته ، او پس از دریافت دو پیشنهاد از دیگر دفاع شرکت Raytheon و Hazeltine تنها به آنها را به طور ناگهانی لغو, او گفت:. او هرگز برگزار شد یک موقعیت دائمی در این زمینه خود را دوباره.

شنگ و گیج شد. او تا به حال خدمت در نیروی دریایی برای Chiang Kai-shek را نیروهای ملی در جنگ علیه مائو ارتش آزادیبخش و تا به حال هیچ تمایل به زندگی تحت حکومت کمونیست. FBI گاهی اوقات بررسی مستند نشده مهاجران از جمله در سان فرانسیسکو Chinatown اما شنگ به حال ازدواج یک زن سفید از, آیووا, و او می دانست که چند دیگر آمریکایی چینی در منطقه گرند رپیدز ، شنگ پرواز پرچم آمریکا در خارج از خانه و در برخورد با ماموران فدرال, او تا به حال به ظاهر انجام همه چیز را راست. در سال 1973 مصاحبه یک مامور اف بی آی او را خواسته آنچه او انجام می دهد اگر کمونیست ها تحت فشار بستگان خود زندگی در چین است. شنگ پاسخ داد که او را بلافاصله گزارش این موضوع به اف بی آی است.

او سال ها وقت صرف جستجو برای پاسخ اما او هرگز یکی که باید توضیح داد که همه بی موشکافی: او یکی از آنچه به نظر می رسد شده اند صدها نفر از مردم surveilled تحت قبلا گزارش نشده FBI که برنامه های هدفمند قومی چینی دانشمندان و دانشجويان ساکن در ایالات متحده است. با عنوان “کمونیست چین تماس با دانشمندان در ایالات متحده آمریکا” و ذکر شده در زیر چتر “است-CH” و یا امنیت داخلی چین طبقه بندی شده برنامه باز می گردد به اواخر دهه 1960 هنگامی که سلاح های چینی توسعه موجب اضطراب شدید در درون دولت ایالات متحده. آن را ادامه داد تا حداقل سال 1978. این برنامه اهداف شامل چند تن از دانشمندان برجسته و دانشمندان مهمترین فیزیکدان چانگ-Lin تین که بعدها صدراعظم از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است.

تحت J. Edgar Hoover اف بی آی به دنبال کشت از غلط های ضد تحقیقات hounding حقوق مدنی فعالان فمینیستی گروه های چپ متمایل دانشمندان است. اداره نظارت گسترده تر از دانشمندان در دوران جنگ سرد است که به خوبی مستند شده است; در میان کسانی که هدف قرار داده بود فیزیکدان نظری و پروژه منهتن نویسندگان ریچارد فاینمن. به تازگی به دست آمده از اسناد و مدارک نشان می دهد که در کنار چنین تلاش های اداره خاص چینی-دانشمندان آمریکایی به دلیل قومیت خود را — و آن را حتی پس از آمریکا و کلیسا کمیته تشکیل شده در سال 1975 در معرض برخی از فاحش ترین هوش سوء استفاده از دوران بسیاری مربوط به نظارت دولت از آمریکایی ها در خاک ایالات متحده آمریکا.

برنامه اسناد که من به دست آمده از طریق قانون آزادی اطلاعات درخواست و همچنین فایل های فردی از دانشمندان بودند که surveilled نشان می دهد گسترده تلاش است. آنها همچنین نشان می دهد در اوایل تمایل در ایالات متحده آمریکا امنیت ملی استقرار به فرض که عمده پیشرفت های علمی در چین شد محصول از سرقت — یک منطق است که اطلاع از موارد در دهه های آینده. Zuoyue وانگ, یک مورخ در دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا در پومونا که تحقیقات در ایالات متحده-چین علمی روابط در دوران جنگ سرد گفت: اسناد و مدارک نشان می دهد تمایل به فرض که “دانشمندان آمریکایی با یک مهاجر پس زمینه منابع اولیه غیر قانونی نقل و انتقالات فن آوری” هنگامی که در واقعیت داستان پیشرفت فن آوری بسیار پیچیده تر است.

این برنامه اثرات طنین انداز امروز در یک لحظه زمانی که مبارزه با جاسوسی اقتصادی و سرقت علمی از چین در میان FBI در اولویت. بیش از دهه گذشته وزارت دادگستری به ارمغان آورده است ده ها تن از موارد مربوط به قومی دانشمندان چینی. آن را نیز به ارمغان آورده تعدادی از موارد در برابر غیر چینی مهمترین چارلز Lieber صندلی از دانشگاه هاروارد شیمی گروه که متهم شده بود در هفته گذشته با اظهارات نادرست در ارتباط به اعطای پول او دریافت شده از دولت چین. منتقدان ادعا می کنند که گسترده تر مبارزه با سرقت مالکیت معنوی است که اغلب آگاهانه و با همین تفکر است که سوار دانشمند چینی برنامه.

FBI نیست پاسخ به یک درخواست برای اظهار نظر در مورد برنامه و یا در مورد ادامه شکایت از تعصب در برابر آمریکایی چینی هر دو در داخل و خارج از دفتر.

تمرکز بر جاسوسی اقتصادی آغاز شد و در دولت اوباما اما به عنوان تنش با چین را افزایش تحت ریاست جمهوری دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن موارد گسترش اند. در سال 2018 وزارت دادگستری امنیت ملی بخش راه اندازی یک تلاش متمرکز بر سرقت مالکیت معنوی به نام چین ابتکار. “هیچ کشور ارائه گسترده تر شدید و تهدید به ما ایده های نوآوری ما و ما امنیت اقتصادی از چین” FBI مدیر کریستوفر Wray گفت: در آن زمان. اف بی آی در حال حاضر می گوید که بیش از 1000 فعال تحقیقات چینی جاسوسی صنعتی پوشا تمام 50 ایالت.

در میان موارد مطرح شده توسط دادستان فدرال در حال روشن نمونه هایی از فن آوری و سرقت و مانند یک چینی در برابر باد توربین شرکت Sinovel که در سال 2018 شد به جرم سرقت کد منبع برای عامل توربین های بادی از ویسکانسین-آمریکا بر اساس ابررسانای. اما نه در تمام موارد panned و منتقدان ببینید تعصب در که شارژ شده است. در یک 2019 تحلیل 136 موارد را تحت جاسوسی اقتصادی عمل اندرو Chongseh کیم پژوهشگر در جنوب تگزاس کالج قانون نشان داد که 21 درصد از متهمان با نام گرفتند و در نهایت به جرم جاسوسی و یا دیگر جنایات بزرگ در حدود دو برابر نرخ متهمان از دیگر گروه های قومی به این معنی که آنها یا تبرئه در دادگاه یا جدی ترین اتهامات علیه آنها را کاهش داد و یا کاهش یافته است.

یکی از این botched تحقیقات درگیر Xiaoxing یازدهم, یک کارشناس در دانشگاه تمپل در فیلادلفیا در ابررسانا فیلم های نازک که حمل برق بدون مقاومت در دماهای بسیار پایین. در سال 2015 یازدهم بود صندلی موقت از دانشگاه, گروه فیزیک هنگامی که او به اتهام تلاش برای انتقال به چین طرح به صورت یک فیلم نازک دستگاه به نام جیب بخاری است که ساخته شده توسط ابررسانا Technologies, Inc. بر اساس در Austin, Texas. از اتهامات عنوان شده علیه یازدهم کاهش یافته بود پس از وکیل خود ارائه گواهی حسن از دیگر دانشمندان از جمله مخترع بخاری جیبی خود را — ساخت روشن است که وجود دارد کمی ماده به اتهامات.

وجود یک اختصاص داده شده FBI برنامه برای نظارت دانشمندان چینی شیان به من گفت: “برای تلفن های موبایل ترسناک مانند آنچه امروز اتفاق می افتد.”

1960s-at-work-1580503764

هری شنگ و همسرش, ایرنه در 1960s.

عکس: حسن نیت ارائه میدهد از لینگ وو لیو

من برای اولین بار در مورد اف بی آی دانشمند چینی برنامه در سال 2016 ایمیل از یک منطقه خلیج زن به نام لینگ وو لیو. من بخشی از راه را از طریق نوشتن کتاب “دانشمند و جاسوسی: یک داستان واقعی از چین FBI و جاسوسی صنعتی” در اف بی آی تحقیقات مربوط به یک چینی متولد دانشمند. که در مورد راه اندازی شد در حال حرکت در سال 2011 هنگامی که یک محقق به نام رابرت Mo شد تعقیب توسط معاونین کلانتر در نزدیکی یک مونسانتو قرارداد زمینه در آیووا. Mo شده بود رانندگی یک اجاره ون در حالی که همکارش از پکن کشاورزی شرکت بررسی زمینه های ولگرد گوش ذرت. اف بی آی مشکوک به مردان در تلاش برای معکوس-مهندس مونسانتو و دوپونت پیشگام هیبرید ذرت دانه.

پس از صرف مدت هشت سال به عنوان یک خبرنگار در چین من با چشم باز در مورد وجود جاسوسی صنعتی و گزارش پیشنهاد شده است که Mo و همکاران او بودند تلاش به اینسو انسو جمع کردن اسرار تجاری از مونسانتو و دوپونت پایونیر. اما FBI واکنش نامتناسب به نظر می رسید به جرم و جنایت. این cornfield حادثه موجب یک بررسی دو ساله است که در آن دفتر پرواز نظارت هواپیما بیش از قلب جمع آوری شواهد با استفاده از نظارت بر اطلاعات خارجی عمل حکم و صحنه استادانه درست شده, فرودگاه, سینه های مربوط به کیسه های پاپ کورن مایکروویو — همه به نام حفاظت از مالکیت معنوی از دو غول شرکت های بزرگ. دولت ایالات متحده صرف مقدار بی حد و حصر از پول بررسی و پیگرد Mo ظاهرا برای حفاظت از آمریکا و نوآوری. و در عین حال در آن زمان من تا به حال به پایان رسید, کتاب, مونسانتو شده بود به دست آورد توسط مجتمع آلمانی بایر به این معنی بود که دیگر حتی آمریکا.

در این دوره از گزارش من تا به حال صحبت با دادستان سابق هوش تحلیلگران و جامعه سازمان که دقیق یک سابقه دیرینه از تعصب در برابر آمریکایی چینی در این اداره است. بنابراین زمانی که لیو به من ایمیل فرستاده شده از آبی به می گویند که او تا به حال دیدی که سابقه من شیفته بود. ما راه اندازی یک تماس تلفنی.

هری شنگ شده بود یکی از دوستان نزدیک پدر و مادر او لیو به من گفت. پس از چندین سال ناکامی در پیدا کردن یک شغل ثابت او و همسرش ایرنه نقل مکان کرد و به نزدیکی لیو خانواده در کالیفرنیا که در آن ایرنه شروع nannying برای لیو و خواهر او. این Shengs آیا کودکان خود را, و آنها با حضور تمام دختران’ جشن تولد رسیتال رقص و بازی فوتبال. خواهران با اشاره به آنها به عنوان “خاله” و “عمو” در طول زندگی خود. لیو نمی یاد چرا شنگ بود ناگهان متوقف شد و کار تا چند دهه پس از مرگ او. سپس در حالی که مرتب سازی از طریق وسایل او و خواهر او در بر داشت یک بسته شامل مقالات سال’ ارزش نامه از شنگ به میشیگان قانونگذاران به دنبال پاسخ مورد اینکه چرا او گذاشته شده است.

لیو ثبت درخواست قانون آزادی اطلاعات برای شنگ را اف بی آی فایل. هنگامی که آن را وارد او متوجه label “است-CH” در بالای بسیاری از اسناد و مدارک. یک سال 1972 نامه در فایل دستور عوامل در دیترویت که زمانی که مصاحبه شنگ آنها باید به دنبال “دستورالعمل مندرج در دفتر شعر برای تمام دفاتر مورخ 9/22/71 با عنوان ‘چینی کمونیست تماس با دانشمندان در آمریکا”

“شنیده اید از این برنامه ؟” او از من پرسید.

من تا به حال نمی, اما من می دانستم که از دانشمندان دیگر که surveilled در این دوره است. من ثبت درخواست قانون آزادی اطلاعات برای اسناد متصل به برنامه است. دو سال بعد پس از من تا به حال همه اما داده های اف بی آی به من فرستاده 105 صفحه از اسناد و مدارک. آنها خدشه دار redactions و انتشار را پوشش می دهد تنها در سال 1967 حتی اگر این برنامه ادامه داد: حداقل به اواخر 1970s. FBI کاهش یافته است به انتشار اضافی 107 صفحات بر اساس که آنها معاف از افشای خواهد نقض افراد حفظ حریم خصوصی و یا آشکار این سازمان منابع و روش ها. (در یک نقطه اداره redacted نام یک فرد به عنوان “حزب کمونیست رئیس” — مائو تسه تونگ.) واشنگتن-بر اساس قانون شرکت به من کمک کرد درخواست تجدید نظر این اداره تصمیم گیری در بهار گذشته. درخواست هنوز تحت بررسی است. اما از طریق قانون آزادی اطلاعات اضافی درخواست من به دست آمده از فایل های دیگر دانشمندان surveilled تحت برنامه کمک کرد که دور کردن تصویر.

این دانشمند چینی برنامه است و ریشه در 1950s قرمز ترساندن زمانی که اف بی آی مورد بررسی چینی متولد دانشمند موشک Tsien Hsue-شن (بعدها معروف به کیان Xuesen) برای اینکه یک مظنون عضو ایالات متحده آمریکا حزب کمونیست. Tsien که داستان مفصل است در جنس زنبق و سوسن چانگ کتاب “موضوع از کرم ابریشم” بود که با استعداد محقق در موسسه فناوری کالیفرنیا در پاسادنا جایی که او مشغول به کار در طبقه بندی پروژه های دولتی و کمک به پیدا Caltech را در آزمایشگاه پیشرانش جت. در سال 1950 سال پس از مائو به قدرت در چین ماموران اف بی آی در مورد سوال Tsien و نظامی ایالات متحده لغو امنیتی ترخیص کالا از گمرک. تحقیقات اخیر نشان می دهد که در حالی که Tsien شد یک عضو حزب اما او نشان داد علاقه کمی در کمک به چین است. که تغییر زمانی که اف بی آی شروع به نقد و وفاداری خود را و آن را غیر ممکن است برای او را به انجام کار جدی در ایالات متحده است.

در پی انقلاب فرهنگی چین رهبران کمونیست بودند آشکارا معاشرت در خارج از کشور, دانشمندان چینی و با چشم انداز کار در آمریکا کاهش Tsien سعی به ترک چین با خانواده اش. نگران است که او در تلاش بود برای قاچاق ارزشمند دفاع و اطلاعات و مهاجرت به ایالات متحده عوامل او متوقف شده در مرز. برای پنج سال آینده او باقی مانده تحت نزدیکی ثابت FBI نظارت است. سرانجام در سال 1955 به ایالات متحده اجازه دهید او را ترک. تصمیم داشتم پیامدهای شوم. در پکن به او داده شد یک قهرمان استقبال قرار داده و به کار بر روی سلاح های پژوهش است. در سال 1966 با Tsien کمک چین آزمایش هسته ای-نوک موشک. سال بعد از آن حیرت زده جهان با آزمایش یک بمب هیدروژنی.

(Original Caption) 11/16/1950- Los Angeles, CA- Dr. Hsue-Shen Tsien (left), Director of Caltech's Jet Propulsion Center, confers with his lawyer, Grant B. Cooper, during his deportation hearing. The Government is charging that Dr. Tsien was a Communist when he entered the United States in 1935. He was arrested last September after a large shipment of technical matter was seized by immigration officials.

دکتر Tsien Hsue-Shen, سمت چپ, مدیر Caltech را پیشرانش جت مرکز اعطا با وکیل خود Grant B. Cooper طی جلسه اخراج on Nov. 16, 1950.

عکس: Bettmann بایگانی/گتی ایماژ

Tsien داستان ممکن است به عنوان یک درس در چگونه سوء ظن و نظارت می تواند ایجاد مشکلات غیر ضروری. اما برای Hoover به FBI کمک های خود را به دفاع تکنولوژی توجیه تشدید نظارت است.

یازده روز پس از چین در سال 1967 سلاح آزمون تفاهم نامه از FBI دفتر مدیر وارد میدان دفاتر در سراسر کشور است. “اخیر انفجار یک بمب هیدروژنی مراتب جلوتر از زمان اطلاعاتی غربی در جامعه پیش بینی شده چین را از جمله قابلیت های برجسته این واقعیت است که پنهان مجموعه ای از اطلاعات است که بدون شک در رفتن” این یادداشت بخوانید.

که چین را به سلاح دانش به سرقت رفته بود نمی شد در واقع نتیجه گیری. قبل از آن قطع روابط با پکن در سال 1960 از اتحاد جماهیر شوروی تا به حال ارائه شده بحرانی سلاح کمک و سلاح های هسته ای پروژه شامل تعدادی از ماهر دانشمندان علاوه بر Tsien. اما هوور مشکوک به جاسوسی و او تا به حال یک هدف در ذهن است. او هشدار داد در یک سال 1966 مقاله از خطر “افرادی که دارای روابط قوی به شرق” ویژه “دانشجویان و دانشمندان با اقوام ساکن در پشت پرده بامبو.” 1967 داخلی اف بی آی ضبط خبرنگاری که با اشاره به چینی کمونیست ها به عنوان “Chicoms,” تکرار این احساسات است. “در حالی که آن را شناخته شده است که متعدد غربی آموزش دیده, دانشمندان, به خصوص چینی از آمریکا بازگشته اند به چین و آموزش و توانایی به انجام رساندن برنامه هسته ای” این یادداشت گفت: “Chicoms باید نگه دارید تا تاریخ در پیشرفت های فن آوری در غرب به منظور ایجاد محصول به پایان رسید. ما از مدت ها مشکوک است که Chicom مجموعه ای از اطلاعات مورد نیاز است که از طریق تماس با قومی چینی دانشمندان و تکنسین ها در این کشور است.” بعد برنامه سند مستقیم, هشدار به صراحت از “مشکل از دانشمندان چینی” در ایالات متحده است.

مانند شنگ بسیاری از چینی قومی دانشجویان و دانشمندان در آمریکا در آن زمان بود مهاجرت کرد و تا قبل از سال 1949 انقلاب است. دیگران آمده بود از تایوان و هنگ کنگ به این معنی است که آنها احتمالا نه جان سخت کمونیست ها. اما اف بی آی مشکوک با استناد به یک منبع محرمانه که اسرار علمی تصویب شد به دولت چین از طریق “شبکه های عامل در میان چینی جوامع در این کشور است.” برای مبارزه با این تصور تخلیه اطلاعات هوور را پیشنهاد تدوین لیست قومی محققان چینی و دانش آموزان — از جمله شهروندان ایالات متحده — و قرار دادن آنها تحت نظارت است.

داخلی FBI نامه ارسال در 28 سپتامبر سال 1967 توصیه می شود که “شاخص توان نگهداری در واحد چینی ملیت هوش بخش در مورد قومی دانشمندان چینی در آمریکا” به منظور ایجاد “یک مخزن مرکزی از اطلاعات” در این افراد است. در این نامه پیشنهاد تدوین سه-پنج کارت های شاخص لیست حرفه ترخیص کالا از گمرک سطح پس زمینه و “درجه ای از همکاری” هر دانشمند و نگه داشتن کارت در یک کشو قفل شده. نویسنده تخمین زده می شود که پنج نفر می تواند اضافه شده به شاخص هر هفته. FBI رهبری بر این باور است که وجود دارد 4,000 قومی دانشمندان چینی با درجه پیشرفته مشغول به کار در ایالات متحده دانشگاه ها و صنعت در آن زمان است. (رقم واقعی ممکن است بالاتر است.)

اسناد و مدارک نشان می دهد که هر دو FBI بازیگران یک شبکه گسترده ای که این تلاش به آمده تا با مفید لیست. یک سند روشن ساخته است که این اداره با هدف شناسایی شهروندان آمریکایی چینی تبار نه تنها اتباع چینی. دفتر مدیر توصیه می شود کار کردن عضویت سوابق چینی, انجمن علمی کارگران, یک سازمان است که تا به حال روابط حزب کمونیست چین بود اما منحل 17 سال پیش از آن. “آنها نمی هر گونه اطلاعات کلی در دانشمندان چینی در آمریکا گفت:” وانگ محقق ایالات متحده-روابط چین در دوران جنگ سرد “بنابراین بهترین آنها می تواند آمد تا با شد که در سال 1950 لیست.”

یک عامل ویژه FBI به اتهام اشاره کرد و در پاسخ به دفتر مدیر که وجود دارد برخی از 2,000 قومی دانش آموزان چینی در منطقه نیویورک به تنهایی. دانشجوی خارجی مشاوران ممکن است کمک به شناسایی مناسب ترین اهداف او نوشت: اما آنها ممکن است همکاری در جمله “یک منطقه حساس از پرس و جو” و اضافه کرد که “امکان پذیر می دهد و نمی توان به دست آمده به طور مستقیم از برخی مدارس.” این اواخر 1960s; چند نفر در دانشگاه ها بودند و تمایل به همکاری با اف بی آی است. عامل پیشنهاد درخواست دفاع از پیمانکاران برای لیست قومی کارکنان چینی.

با این حال نیویورک زمینه باز به عنوان بسیاری از 200 فایل های قومی چینی دانش آموزان در زمینه های فنی ، سان فرانسیسکو افتتاح شد به عنوان بسیاری از 75 فایل. سینسیناتی و سیاتل در پاسخ به عنوان به خوبی. اسناد برنامه شامل چندین نام هدفمند افراد و همچنین به عنوان به طور کلی توصیف اهداف خاص مانند “دانشجوی کارشناسی ارشد” و “یک مهندس در شرکت بوئینگ.” هوور را دستور فایل Tsien Hsue-شن بازگشایی شد و اف بی آی به دنبال افراد با حتی ناچیز اتصال به موشک دانشمند از جمله دوستان و بستگان. یک نفر نظارت تحت برنامه یک استاد MIT از اندونزی — هدف احتمالا چون او از قومیت.

معلوم نیست که از اسناد و مدارک که آیا دانشمند چینی برنامه در سال 1967 آغاز شده و یا به سادگی به سرعت پس از بمب هیدروژنی آزمایش. شنگ اول جلب FBI متوجه در سال 1965 هنگامی که با توجه به پرونده “او در موارد متعدد اتهامات هر دو از یک جنایتکار و امنیتی طبیعت در مورد یک دوست سابق که او را بدهکار مبلغ زیادی از پول است.” (خود فایل را مشخص می کند اما لیو معتقد است که این اتهامات ساخته شده بودند به پلیس محلی.) در هر صورت سال 1967 توسط برخی از مامورین به اهداف بلند پروازانه برای این پروژه است. این نماینده ویژه مسئول از سان فرانسیسکو, پیشنهاد استخدام قومی دانشمندان چینی به عنوان پتانسیل دو برابر عوامل. این طرح درگیر کاشت محققان در بحرانی آزمایشگاه و سپس انتظار تا زمانی که چینی های اطلاعاتی فعالان با نزدیک شدن به آنها را.

آیا این طرح به طور گسترده اجرا شده و یا تولید شده مفید هوش ناشناخته است اما حداقل یک چینی-دانشمند آمریکایی از دوران گزارش شده است که وظیفه جاسوسی کار می کنند. به عنوان یک فیزیکدان در دانشگاه جانز هاپکینز دانشگاه کاربردی فیزیک آزمایشگاه, Chih-کونگ جن اغلب با حضور در کنفرانس های بین المللی. در خاطرات خود تنها به یاد می آورد که پیش از یک کنفرانس در توکیو در اواخر دهه 1960 یک نماینده از ناشناس آژانس آمد به دفتر خود و تلاش برای متقاعد کردن او را به جاسوسی بر روی یک دانشمند سرزمین اصلی آنها تنها به عنوان یک دوست. “با توجه به طرح خود را, من به دنبال مرد نشسته در فرودگاه صندلی انتظار خواندن خاص روزنامه و به رویکرد این مرد تماس او را با نام” آقای وینستون,’ پس از آن من می خواهم به دریافت بیشتر دستورالعمل” جن نوشت. بعد از عامل خود به این نتیجه رسیدند توضیح او از جیبش یک دسته چک, پاره کردن یک چک سفید و آن را به دست جن در یک تلاش آشکار برای خرید فیزیکدان همکاری. پیشنهاد ساخته شده جن خشمگین. او اصرار داشت که خارج از دفتر خود را.

یکfter نیکسون تاریخی, سفر به چین, چینی دانشمند برنامه ادامه داد. به عنوان چینی-دانشمندان آمریکایی در بازگشت به بازدید طولانی از دست دوستان و بستگان این اداره از نزدیک دنبال آنها.

در سال 1972 تنها در رأس یک هیئت چینی-دانشمندان آمریکایی و خانواده های آنها به چین است. کاترین Yih که پیوست پدر او در این سفر به یاد می آورد بسیار هماهنگ تور که شامل بازدید های کشاورزی شهرداری و تماشای کودکان اجرای رقص. “ما نشان داده موفقیت های انقلاب,” او گفت:. بازدید کنندگان دیده می شد که به اندازه کافی مهم است که آنها نیز گرفته شده برای دیدار با نخست وزیر ژو Enlai توسعه است که تقریبا به طور قطع افزایش سوء ظن از ایالات متحده فعالان ضد جاسوسی.

جن برگزار شد دولت آمریکا امنیت ترخیص اما کار با مواد طبقه بندی شده. پس از سفر خود FBI فایل نشان می دهد اداره نظارت شماره تلفن ها به نام او و همچنین چه مدت او در آنجا ماند در تلفن برای هر مکالمه. این فایل همچنین به توصیف تلاش برای تعیین وفاداری خود را به ایالات متحده است.

با توجه به یک سال 1975 سند لیست تمام داخلی FBI ضد جاسوسی برنامه های این دانشمند چینی برنامه متمرکز بود بر جذب دانشمندان به عنوان دارایی. پل مور سابق FBI چین تحلیلگر که آغاز شده در این اداره در اواخر دهه 1970 توضیح داد: این برنامه در یک مصاحبه به عنوان تلاش برای کار ضد جاسوسی در یک وضعیت دشوار است. “این بچه ها در تیم ملی چین تا به حال به انجام کاری پس از آنچه آنها می خواهم به انجام? وجود نداشت چینی دیپلماتیک ایجاد چین بود که هزاران مایل دورتر و آنها نمی خواهند به می گویند: “ما در حال انجام هر چیزی در مورد چین است.’ بنابراین چه چیزی باقی میماند ؟ شما رو به خوبی تحصیل کرده و شما رو از چینی به کشور به طور غیر قانونی.”

مور به من گفت که او معتقد است که برنامه اوراق در اواخر 1970s. آخرین سند به وضوح متصل به دانشمند چینی برنامه ای است که من می توانم پیدا شد و از سال 1978. اما نظارت چانگ-Lin تین استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه برکلی که بعدها دانشگاه صدراعظم آلمان ادامه داد: به 1980s. او FBI فایل منتشر شده در سال 2012 به روزانه کالیفرنیا, نشان می دهد که ماموران به دنبال او به هنر دهانه گزارش های اعتباری خود را کشیده و به نام هتل او رزرو کرده بود به مطمئن شوید که او بررسی می شود. (دفتر نیز تلاش ناموفق برای جذب او به عنوان مخبر.) گلهای مردی که یک بار رهبری یک خط conga در عروسی دو تا از دانش آموزان خود را تین لذت بردم میزبانی بازدید کننده از سراسر جهان و معتقد بودند در ساختمان روابط با چین است. اما او روشن ساخته است که او را دیدم FBI در تلاش به عنوان آزار و اذیت. “او با ابراز این عقیده که FBI بود که در ادامه به آزار و اذیت چینی دانشگاهیان مثل خودش فقط به عنوان انجام شد در طول 1950s” با توجه به توجه داشته باشید در فایل.

FILE--Chang-Lin Tien, chancellor of the University of California at Berkeley, shown in this 1990 file photo on the Berkeley, Calif., campus, is expected to announce his resignation Tuesday, July 9, 1996, the Sacramento Bee reported. Tien, 66, has been chancellor for the past six years. (AP Photo/Kristy MacDonald)

چانگ-Lin تین صدراعظم از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در سال 1990 در دانشگاه برکلی.

عکس: کریستی مک دونالد/AP

Melany شکار یک دانشمند بود که یک دانشجوی دکتری در تین آزمایشگاه در 1980s گفت که کار او و دیگران انجام شده بود وجود تمام تحقیقات پایه. “پدر بزرگ من همیشه اعتقاد بر این همکاری در علوم می تواند نقش کلیدی در ترویج صلح بین آمریکا و چین” تین نوه کایلی تین به من گفت. “که آرمان قرار داده و او را تحت موشکافی برنامه راه اندازی در یک زمان در تاریخ که در آن ترس و سوء ظن به شدت تحت تاثیر ما اقدامات دولت.”

در سال 1996 تین ظاهر رئیس جمهور بیل کلینتون کوتاه برای وزیر انرژی است. این پست را ساخته اند او اولین آسیایی آمریکایی کابینه ، اما او سزاوار مصدوم در “Chinagate” مالی مبارزات انتخاباتی رسوایی اتهام تلاش های چین برای نفوذ در سیاست آمریکا بود و به طور ناگهانی کاهش یافته است, به عنوان یک نامزد. (بعدها کلینتون او را منصوب به بنیاد ملی علوم مدیره.)

منطق اساسی این دانشمند چینی برنامه راند FBI تحقیقات برای سال. در سال 1995 تاریخ خود را تکرار می شود زمانی که یک پناهنده ادعا کرده اند در چین برنامه سلاح تبدیل شده تا در دفاتر تایوان سرویس امنیت داخلی حمل اسناد و مدارک نشان می دهد که چین تا به حال برخی از دانش از ایالات متحده را W88 کلاهک. همانطور که در سال 1967 برخی در واشنگتن مظنون به قتل. تنها توضیح ممکن است آنها به این نتیجه رسیدند که چین به سرقت برده بود سلاح های اسرار از ایالات متحده است. تصمیم گیری است که نشت آمده است باید از لوس آلاموس آزمایشگاه ملی وزارت انرژی محققان رفت و در جستجوی یک مظنون. اف بی آی بود که داوطلب خدمت سربازی به کمک.

اداره موسوم به پرس و جو از روح خویش و قوم پس از چین را به عهده گرفت تمایل به هدف های قومی چینی. محققان homed در بر قومی محققان چینی که تا به حال مشغول به کار در هر راه در توسعه کلاهک. آنها به زودی متوجه شد یک مظنون در یک دیرین لوس آلاموس دانشمند: ون هو لی. در یک پیچ و تاب و عجیب و غریب, لی, همسرم, سیلویا, برخاستیم و عمل به عنوان یک دارایی برای اف بی آی و سیا در 1980s. در حال حاضر آنها در طرف دیگر. قبل از اینکه لی می تواند به طور رسمی متهم شده که به بیرون درز نام خود را به نیویورک تایمز که خواست او را به عنوان یک مظنون در مارس 1999.

برای توجیه جستجو لی, صفحه اصلی, اف بی آی ارائه استشهاد است که مورد استفاده زبان کشیده شده از هوور را راهکار اشاره کرد که “جمهوری خلق چین عملیات اطلاعاتی تقریبا همیشه هدف در خارج از کشور قومی چینی با دسترسی به اطلاعات به دنبال PRC.” لی دستگیر شد و در ماه دسامبر سال 1999 برگزار شد و در سلول انفرادی 23 ساعت یک بعد جدید در مکزیک زندان برای بخشی بهتر از یک سال است.

سرانجام پرونده لی هم پاشید و در سپتامبر سال 2000 او تبرئه از 58 از 59 اتهامات علیه او. او التماس کرد گناه را به یک جنایت شمارش نادرست اطلاعات طبقه بندی شده. در سال 2006 لی برنده 1.6 میلیون دلار حل و فصل از دولت ایالات متحده و پنج سازمان های رسانه ها.

Former Los Alamos nuclear scientist Wen Ho Lee (R front) addresses the media outside the Federal Courthouse after he was freed from nine months of solitary confinement, 13 September 2000, in Albuquerque, New Mexico. US District Court Judge James Parker ordered the 60-year-old Taiwan-born scientist freed in a plea bargain in which Lee pleaded guilty to one felony count of downloading nuclear weapons design secrets to a non-secure computer at the Los Alamos laboratory.

سابق لوس آلاموس دانشمند هسته ای ون هو Lee, راست, آدرس, رسانه های خارج از دادگاه فدرال در آلبوکرک N. M., در سپتامبر. 13 سال 2000 و پس از او آزاد شد از نه ماه از سلول انفرادی.

عکس: Mike Fiala/خبرگزاری گتی ایماژ

لی افتضاح باعث کنگره تحقیقات و برانگیخته ملی گفتگو. با اینحال كليشه اي و بد و تحلیل تحمل در اف بی آی است. مور سابق تحلیلگر نکردم یک نظریه شناخته شده به عنوان “یک هزار و دانه های شن و ماسه” است که برگزار می شود که چین با اتکا بر یک “انسان” موج قومی چینی اطلاعات جمع به دنبال بیت از اطلاعات است که دولت پس از آن pieced با هم. “اسطوره که آمریکایی چینی هستند بیشتر مستعد ابتلا به تبدیل شدن به چینی عوامل ماندگار است” گفت: سابق FBI agent مایکل آلمانی همکار با Brennan Center for Justice آزادی و امنیت ملی برنامه. او در مقایسه با آن به تمایل در مبارزه با تروریسم کار به تیرگی “مهم تفاوت بین ملیت و مذهب و یا جاه طلبی های گروه های مختلف به یک مسلمان افراط گرایی است.” وی افزود: “اولویت امنیت ملی augurs این نوع از تعصب.”

همان تعصب به گسترش درمان چین و آمریکا FBI کارکنان منتقدان می گویند. با وجود تلاش های از FBI رهبری به تنوع اداره کارکنان و تماس از سازمان های جامعه به افزایش حضور مردم در, رنگ, آسیایی, آمریکایی ها در حال حاضر تنها حدود 4 درصد از عوامل است. سابق FBI سرپرست آنها من تماس بگیرید به جای من گفت که در یک روال بررسی امنیت خود را از واحد های جاسازی شده افسر امنیتی از او پرسید که آیا او آویزان فانوس های چینی در خانه اش و اینکه آیا او دوستانه با افرادی که “در تماس با فرهنگ چینی.” (لیو از من خواست برای شناسایی او توسط پدر بزرگ خود را به نام و نام خانوادگی یک خانواده با استناد به نگرانی در مورد اقدامات تلافی جویانه.) دیگری گفت: یک افسر امنیتی که لیو مورخ آمریکایی های آسیایی تبار. لیو که بزرگ شده در منطقه شهر نیویورک گفت که او پاسخ داد: “من می تواند تضمین کند که هیچ یک از این زنان اتباع خارجی. در برخی موارد, آنها multigeneration آمریکایی مثل خودم.” او به من گفت که مامور امنیتی پس از آن مورد سوال چگونه او می تواند مطمئن باشد که یک دختر بود که یک شهروند ایالات متحده نشان می دهد که هر گونه “و ادامه تماس با ما” با یک زن آمریکایی با قرار دادن ایالات متحده در خطر است.

لیو به من گفت که در نظر او نژادپرستی نهادی نیست فردی تمایل به سرزنش برای این برخورد. “بسیاری از افرادی که در حال انجام تحقیقات هستند و فقط به دنبال راهنمایی از بالا, رئیس,” او گفت:. “همه چیز در حال آمدن است و آنها فقط خود راهپیمایی دستور به انجام این کار است.” پیام از رهبری او گفت که “آمریکایی چینی در حال weaponized به عنوان یک ابزار توسط اتباع خارجی است.”

آموزش اف بی آی مواد به دست آمده توسط اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا تحت قانون آزادی اطلاعات در سال 2012 فاش روش های است که در بهترین ناکافی و در بدترین توهین آمیز است. یکی از ارائه منابع است از “راهنمای ادم سفیه و احمق” — احتمالا “کامل راهنمای ادم سفیه و احمق به چین مدرن” — و با عنوان “در چینی.”

“تصور کنید در تلاش برای توضیح رفتار آمریکایی ها عنوان گذاری و ارائه اسلاید, ‘آمریکایی'” گفت ، “‘این چیزی است که آمریکایی ها می مانند.’ این امر می تواند پوچ. این فقط ذهن numbingly احمق برای قرار دادن در یک نمایش شبیه به آن.”

دیگری ارائه داده شده توسط FBI در واحد علوم رفتاری با توجه به اسناد و مدارک به دست آمده در سال 2012 معاملات با گروه متمرکز بر فرهنگ, تعریف شده به عنوان اعراب و ایران, کره ای ها و چینی. “هرگز از تلاش برای لرزش دست با آسیایی,; هرگز خیره در یک آسیایی” ارائه هشدار می دهد. این همچنین شامل یک مقدمه اشاره به “somatization” — تمایل به تجربه پریشانی عاطفی به درد فیزیکی. اسلاید ارائه می دهد بدون هیچ توضیحی اما این ایده استفاده شده است نشان می دهد که فرهنگ چینی است که به لحاظ روانی نابالغ.

هری شنگ اولیه بود قربانی FBI تبعیض است. در طول دهه 1970 او نگه داشته در تلاش برای کشف کردن که چرا عمر خود را در ایالات متحده تغییر کرده بنابراین اساسا پس از سفر خود به چین است. “من کمک من بهترین دانش به دفاع ایالات متحده کار,” او نوشت: congressperson میلتون رابرت Carr میشیگان در سال 1975. “من ادامه خواهد داد تا به حقیقت بیرون می آید.” زمانی که Carr خواسته FBI برای جزئیات این اداره در پاسخ به نامه: “FBI فایل حاوی هیچ اطلاعات موهن آقای شنگ.”

در سال 1977 شنگ کاربردی برای پاسپورت جدید توضیح داد که او می خواست به دیدار مادر خود را دوباره. بعد از آن در سال, او مکاتبه با یک منبع که اف بی آی در نظر گرفته شده مشکوک — نام شخص redacted است — و ارائه یک درخواست قانون آزادی اطلاعات خود را برای اف بی آی فایل. در پاسخ FBI کشیده گواهینامه رانندگی خود را و بانک و مالیات بر درآمد سوابق و او را به دنبال در سراسر میشیگان. سپس توسط شنگ می توانید تنها پیدا کردن شغل موقت. او آغاز شده روی لئامت دادن در McGraw-ادیسون که تولید گرمایش و تهویه مطبوع واحد است. اف بی آی تحت نظارت محل اقامت خود را و دم خود را به رنگ قرمز فولکس واگن به عنوان او را از خانه خود به کار یک روز صبح در 7:15 صبح با توجه به یک گزارش که به نظر می رسد در FBI فایل.

سیزده سال گذشته بود از شنگ بود برای اولین بار به نظر می رسد در FBI رادار. او هنوز هم تا به حال هیچ توضیحی برای اینکه چرا او در حال تماشا بود. چند ماه بعد یادداشتی محرمانه از دیترویت زمینه دفتر به دفتر مدیر اعلام کرد که با وجود “خطر امنیتی در بخشی از موضوع است.” این یادداشت به این نتیجه رسیدند: “دیترویت معرفی او نمی تواند reinterviewed است و بسته شدن این پرونده.”

پس از Shengs از نقل مکان به کالیفرنیا زندگی آنها یک زندگی آرام. هری شنگ نوشت شعر او به دست آورده شهرت خود را در خانواده به تصویب رسید و برای رانندگی در گامه سرعت آهسته و به خواب رفتن در طول کلیسا موعظه. او عاشق مادرش زن که بیماری او را آورده بود خیلی موشکافی به پایان است. شنگ درگذشت در سال 2011. حتی در سال های پایانی خود را لیو به من گفت که او را گاهی اوقات گریه کردن “عزیز مامان!”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>