روغن بوم شما را نمی شنید

تصویر روزهای اولیه از یک روغن بوم: آنچه به ذهن می آید ؟ این خشک دشت های تگزاس و یا جنگلی در پنسیلوانیا شهرهای نزدیک به محل که در آن ایالات متحده به نفت برای اولین بار حفر? یا شاید خاورمیانه که در اواسط قرن کشف طلای سیاه در عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس آنها را تبدیل به شاهنشاهی petrostates.

شاید این خوب است اگر شما فراموش کرده اید آذربایجان که اولین چاه نفت گفته است: “ما حفر بیش از یک دهه قبل از آمریکا سرمایه دار خیلی مهم ادوین دریک حفر شده برای نفت خام در تیتوسویل پنسیلوانیا در سال 1859. آن را احتمالا زیاد بود برای دیدن: روس ها نظارت clunky مکانیکی خسته کننده دستگاه زد آن راه برخی از 70 پا به زمین در حل و فصل بی بی-Heybat در شبه جزیره آبشرون که juts در دریای سیاه.

اما پس از مدت خزر منطقه فرهنگی و اقتصادی پارچه تغییر داده شده توسط یکی از سابقه ترین گیج کننده نفت سراسیمه. این یکی که کمک کرد باکو, مدرن روز پایتخت جهان وطنی توپی که چشم انداز شهری مشخص شده است توسط یک مخلوط غنی از اروپا و خاورمیانه تحت تاثیر معماری. وجود روغن سوخت اولین بار واقعا عجله جهانی که جذب سرمایه گذاران و کارگران از سراسر جهان است. اگر شما در میان نخبه بین المللی در نوبه خود از قرن 20th “باکو بود به عنوان مشترک یک نام به نیویورک یا پاریس می گوید:” ایوان Rupnik نویسنده باکو: روغن و شهرسازی.

توسط 1900, آذربایجان بود پمپاژ نیمی از نفت جهان بیش از ایالات متحده خروجی.

این واقعیت است که نفت به خاک سپرده شد فقط زیر قفقازی خاک هرگز یک راز است. در واقع می گوید مورخ آدری Altstadt از دانشگاه ماساچوست امهرست کلمه گسترش در میان قرون وسطی دوران مسافران به منطقه مورد این ماده را ادعا ویژگی های درمانی. اما تا 1830s زمانی که ترک منطقه فتح شد توسط امپراتوری روسیه نفت تراوش از طریق سطح به سادگی لایروبی توسط معامله گران اروپایی در راه خود را به آسیای میانه یا هند و سپس انجام شده در پوست حیوانات.

به عنوان روسیه کاشته آن مخاطرات در منطقه طراحی اداری مناطق و ایجاد روبل به عنوان یک ارز محلی مناسب اکتشاف آغاز شد. در اوایل Altstadt می گوید گرفتن خیلی خوب بود که “آنها نمی دانم چه چیزی برای انجام با این همه نفت” که آمد جوشان از زمین بیاختیار.

پس از آن آمد بهتر تکنولوژی یا قرض گرفته شده از غرب یا مدل غربی اکتشاف دنده. توسط 1870s در مطبوعات روسیه شد مماس با اشاره دیوانه راش بود که گیج باکو Altstadt می گوید که این نقطه ظهور جنوبی سنگر و استحکامات از امپراتوری روسیه. “جاذبه که همه تا به حال به نفت واقعا منجر به باور نکردنی مهاجرت به شهر,” او می گوید. در میان آنها دو نوبل برادران لودویگ و رابرت که راه اندازی Branobel شرکت نفت در سال 1879. لودویگ و فرزندان خود را به زودی در زمان بیش از عملیات تأمین انرژی یک صنعت محلی است که به معنای واقعی کلمه می رسیدن به جهانی نسبت: توسط 1900, آذربایجان بود پمپاژ نیمی از نفت جهان بیش از ایالات متحده خروجی.

img_Azerbaijan-first-oil-well-1847

این اثر در باکو در حال حاضر تاسیس تجاری پاسگاه در آن زمان نداشت. علاوه بر تقویت توسعه محلی — یکی از امپراتوری روسیه را به سیستم های تلفن نصب شده در باکو — عجله همچنین آورده لذتبخش هرج و مرج مخلوطی از تاثیرات فرهنگی به این شهرستان است. حتی امروز که بسته به نوع بلوک شما در حال ایستاده و در آن جهت شما دنبال آن هستید, شما ممکن است پیدا کردن معماری شباهت به ایران و جنوب فرانسه وین و برلین می گوید: Rupnik عنوان استاد معماری در دانشگاه. “این نوع سرپیچی ساده طبقه بندی” او می گوید: “آن چیزی است که باعث می شود آن را بسیار جالب است.”

این نه تنها چشم انداز شهری است که تغییر کرده است. خیلی پویا بود و محلی جامعه OZY گزارش سال گذشته که دوران کلکسیون جهان اسلام را به دموکراسی است. هر چند کوتاه زندگی می کردند, آذربایجان, جمهوری دموکراتیک 1918-20 منعکس طبیعت جهان وطنی از جوانه زدن جامعه سرمایه داری — که در نهایت بازگشت توسط شوروی اشغال است که به دنبال.

و نه وجود دارد تنها یک رونق نفت در جمهوری آذربایجان که صرف چندین دهه به عنوان یک جمهوری شوروی قبل از تبدیل شدن به یک کشور مستقل در سال 1991. در Rupnik می گوید: این تجربه سه که هر کدام در سمت چپ یک علامت پاک نشدنی در باکو و سایر نقاط کشور: اواخر قرن 19; اتحاد جماهیر شوروی زمانی که نفت آذربایجان طراحی کمونیستی ابرقدرت; و قرن 21 را دیدم که این کشور دوباره خود را در صحنه جهانی به عنوان یک petrostate در حق خود است.

این روزها نفت خیز آذربایجان است که در جستجوی راه هایی برای نوسازی اقتصاد آن است. که تحلیلگران می گویند ممکن است دشوار است, به خصوص از آنجایی که رژیم استبدادی تحت الهام علی اف رئیس جمهور نیست ثابت مایل به انجام همان سیاسی است. اما اگر سابقه هر گونه راهنمای آن را هرگز خیلی دیر شده برای تحولات رادیکال.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>