ربودن شکست خورده که بازسازی اتحاد جماهیر شوروی 88801100011088 چرا بايد اهميت ميديچرا که یک گروه کوچک و مصمم از مردم می توانند تغییری را به وجود بیاورد. رویای آنها این بود که به اسرائیل راه پیدا کنند. مشکل این بود که آن ها در اوج جنگ سرد در اتحاد جماهیر شوروی زندگی می کردند و نمی توانستند ویزای خروج دریافت کنند. مانند بسیاری از یهودی شوروی “refuseniks،” ادوارد Kuznetsov و مارک Dymshits گیر کرده بودند. بنابراین آنها یک طرح جسورانه را از تخم بیرون کردند که هرگز از زمین خارج نشد، اما با این وجود دنیا را تغییر داد. عملیات عروسی ژوئن ۱۹۷۰ فرزند متفکر کوزنتسوف، ناراضی بود که به دلیل انتشار یک روزنامه ضد شوروی، و خلبان سابق رزمی دیمشیتس به همراه ۱۲ یهودی هم فکر دیگر و دو دلسوزان غیر یهودی، دوره زندان را گذرانده بود. اتحاد جماهیر شوروی با توجه به اینکه چگونه اتحاد غربی اسرائیل و پیروزی آن در جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ منجر به روابط دیپلماتیک یخ زده بین آن و اتحاد جماهیر شوروی شده بود، درخواست آن ها برای مهاجرت به اسرائیل را تکذیب کرده بود. بنابراین گروه از refuseniks — یکی از بسیاری از سلول های زیرزمینی نقشه آزادی — تصمیم به ربودن هواپیما.
تقریبا همه ما مطمئن بودیم، 99 درصد مطمئن بودیم، تلاش موفقیت آمیز نخواهد بود و دستگیر می شویم.ادوارد کوزنتسوف
خدمه ۱۶ نفره به بهانه پرواز به استکهلم برای عروسی یک هواپیما رزرو کردند. طرح این بود که کنترل پرواز میانی را به عهده ب گیریم، زمانی که دیمشیتس از خلبانان که در توقف برنامه ریزی می شدند، تصاحب می کرد. ماموران KGB در مورد طرح نوک زده شده بود، هر چند، و در انتظار دستگیری گروه در تاریخ 15 ژوئن در یک فرودگاه در لنینگراد (در حال حاضر به عنوان سن پترزبورگ شناخته می شود). تمام ۱۶ درگیر محکوم شدند و رهبران حلقه حکم اعدام دریافت کردند. اما آنچه به دادگاه لنیگراد اول معروف شد خشم مداوم émigrés شوروی و جامعه بین المللی را به خود جلب کرد و در نهایت منجر به تخفیف احکام آن ها شد. يک معترض در تل آويو يک آگهی دهنده را در دست دارد که از اين سه يهودی که در لنينگراد به جرم ربودن يک هواپيمای شوروی محاکمه می شوند، حمايت می کند. یهودیان آمریکایی از جمله کسانی بودند که در سراسر جهان تظاهرات کردند و بسیج شدند تا هزاران نفر از رفقای شوروی خود را بیرون بیایند. آنها بارها با ناامیدی مواجه شدند، موری شاپیرا، مجری بازنشسته سیلیکون ولی که فعال دانشجویی و رهبر یکی از این جنبش ها در دانشگاه کیس وسترن رزرو در کلیولند بود، می گوید. او یادآور می شود: «سال هایی که من به عنوان رئیس جمهور ملی خدمت می کردم تاریک ترین سال ها بود، زمانی که آنها فقط ۱۰۰۰ نفر را رها می کردند.» «ما خودمان را به حصارهای کنسولگری ها و سفارتخانه های شوروی زنجیر کردیم. خاخام ها دستگیر می شدند.» در نهایت این عملیات موفق شد توجه به نقض حقوق بشر و سیاست های مهاجرت عجیب و غریب در داخل اتحاد جماهیر شوروی را جلب کند و حقیقت را در پشت تبلیغات یک دولت خوش اداره که مدعی برتری اخلاقی و ایدئولوژیک بود، باز کند. و این نکته در تمام طول بود. کوزنتسوف پس از آزادی در سال ۱۹۷۹ به نیویورک تایمز گفت: «تقریباً همه ما مطمئن بودیم، ۹۹ درصد مطمئن بودیم، این تلاش موفق نخواهد بود و دستگیر خواهیم شد.» کوزنتسوف به اسرائیل نقل مکان کرد و بعدها سردبیر یک روزنامه محبوب روسی زبان شد. فشار هایی که منجر به آزادی زندانیان شد نیز زمینه را برای سیاست های مهاجرت ملایم تر گذاشت. تنها چند هزار نفر در دهه ۱۹۶۰ اجازه خروج از اتحاد جماهیر شوروی را داشتند، اما در اوایل دهه ۱۹۷۰، انفجاری از ۱۵۰٬۰۰۰ émigrés یهودی شوروی به وجود آمد. در سال ۲۰۱۶ آنات زلمانسون-کوزنتسوف، دختر ادوارد کوتزنتسوف و سیلوا زلمنسون، تنها زنی که در این هواپیماربایی متهم شده بود، عملیات عروسی را کارگردانی کرد که مستندی در مورد این رویداد بود. Operation Wedding او می گوید پیام اصلی فیلم این است که به تصویر بکشیم که چگونه افراد می توانند تاریخ را تغییر دهند. زولمانسون-کوزنتسوف می گوید: «ما قدرت تغییر داریم.» “ما فقط يه کوگ توي سيستم نيستيم” اصلاحاتی مانند perestroika (بازسازی) و گلاسنوست (باز بودن) در زمان میخائیل گورباچف خیلی دیر برای اتحاد جماهیر شوروی اتفاق افتاد. خانه کارت ها پیش از این شروع به فروریختن کرده بود و بزرگترین کشور جهان در نهایت در سال ۱۹۹۱ به بیش از یک دوجین ایالت تشکیل دهنده منحل شد. ردنیک ها نبرد را از دست داده بودند اما در جنگ برنده شدند.

عملیات عروسی ممکن است توسط KGB خنثی شده باشد، اما توجه را به علت امتناع یهودیان شوروی جلب کرد و به باز کردن دولت بسته کمک کرد.

ربودن شکست خورده است که بازسازی اتحاد جماهیر شوروی برای اولین بار در OZY ظاهر شد.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>