درخشان زن مغز در پشت بمب

جایزه نوبل شیمی در سال 1944 پیچیده بود در تعدادی از راه های.

وجود دارد فاجعه بار جنگ که شد پاره اروپا جدا تحمیل ناگفته درد و رنج در میلیون ها نفر از مردم است. نیز وجود دارد این واقعیت است که آن را حتی تعلق می گیرد که در آن سال. با تشکر به یک شرط در آلفرد نوبل را که موظف است که این جایزه برگزار می شود تا سال بعد اگر هیچ یک از نامزدهای ملاقات تمام معیارهای دانشمند آلمانی اتو هان در زمان این خانه در سال 1945.

اما شاید بیشترین مشکل را برای آیندگان بود که هان, تنها برنده آن سال نبود, تنها مغز در پشت آن. در واقع او حتی رانندگی نیروی. که تمایز رفت و به فیزیکدان اتریشی Lise Meitner شاید مهم ترین محقق شما هرگز از شنیده می شود.

شانس هستند که شما شنیده ام از شکافت هسته ای — اصطلاح Meitner ابداع در او توضیح نظری این پدیده به او و هان کشف شده با هم. اما پیشگام محقق یک بار توضیح داده شده توسط آلبرت انیشتین به خود متقابل همکاران به عنوان “ما ماری کوری” یک اشاره به اولین زن دریافت کننده جایزه نوبل — به طور موثر سرقت از جهان مشهور شد. اگر نیست آن را برای ما ممکن است هرگز به حال شکافت هسته ای یا, که برای ماده, بمب اتمی.

تقریبا از زمان تولد او در وین در 1878, Meitner احاطه شده بود فکری دقت. پدر او یکی از اولین بار در شهرستان وکلای یهودی و او ادامه داد: میراث او از شکستن زمین جدید تبدیل شدن به تنها زن دوم به دریافت دکترا در رشته فیزیک در دانشگاه وین. او به برلین نقل مکان کرد و در سال 1907 آغاز شد و حضور در سخنرانی ها توسط افسانه فیزیکدان ماکس پلانک در نهایت تبدیل شدن به دستیار او در مردسالار جهان از تحقیقات علمی است. جدا از ملاقات با اینشتین در اطراف این زمان او همچنین به معرفی هان کاریزماتیک شیمیدان.

Lise Meitner, Physikerin, Österreich, mit Fr. Karlik

به زودی آنها شروع به کار با هم در قیصر ویلهلم موسسه شیمی جایی که آنها کبوتر به تحقیقات بر روی رادیواکتیویته. آن را یک بازی کامل می گوید فیلمساز گرگ Truchsess فون Wetzhausen که ساخته شده یک فیلم مستند در مورد Meitner: او ذهن تحلیلی در حالی که هان بود بیشتر از یک فکر خلاق. بنابراین مولد شد این جفت ارز که در آنها نامزد دریافت جایزه به طور مشترک توسط همکاران برای نوبل 10 بار.

در زمان آدولف هیتلر حفاری چنگال خود را در آلمان به شدت مصمم Meitner متقاعد تحقیقات خود را شریک به حفر کردن عمیق تر به مطالعه هسته اتمی و اورانیوم سنگین ترین ذرات شناخته شده. اما فضای سیاسی بیش از حد ثابت سرکوبگر برای او به اطراف چوب: اگر غسل تعمید مسیحی Meitner شد هنوز هم به عنوان یک یهودی هیتلر نژادپرست دولت و یک بار اتریشی قرار گرفتند به قانون آلمان پس از سال 1938 تهاجم نازی ها از آن کشور او decamped به سوئد. “من تا به حال دقیقا یک و نیم ساعت برای, بسته,” او گفت: به یاد می آورد سال بعد. او مخفیانه در سراسر آلمانی-هلندی مرز در یک شتابزده خروج سازمان یافته با کمک چند تن از دوستان و هرگز به عقب نگاه کرد.

اما در این رابطه کار بین Meitner و هان ادامه داد. دومی بهت زده هنگامی که او را آزمایش بمباران هسته اورانیوم را شکست و آن را به کوچکتر جداگانه بیت — علمی ، تنها مشکل ؟ او نمی تواند کشف کردن که چگونه به توضیح دهد که دقیقا به همین دلیل است که اتفاق افتاده است.

بنابراین او آن را از چپ به Meitner که همراه با برادر زاده اتو Frisch رو به کار هم یک چارچوب نظری تماس به تازگی کشف فرایند “شکافت هسته ای.” “بدون این هرگز حتی اتفاق افتاده می گوید:” فون Wetzhausen. چند هفته پس از هان منتشر شده یافته های خود را در تحقیقات مشترک خود را در سال 1939 — که در آن او از سمت چپ نام او دانستن این امر تنها باعث مشکل — Meitner و Frisch خود را منتشر توضیح در مجله طبیعت است. کلمه “شکافت” هرگز حتی به نظر می رسد در هان مقاله هر چند آن را به نظر می رسد در این اطلاعیه که هان تنهایی شده بود موفق به دریافت جایزه نوبل شد.

در طول سال به طور گسترده ای پذیرفته روایت یکی بود که به تصویر کشیده Meitner به عنوان هان شریک جدید. بدتر هنوز هم برای Meitner روند آنها کشف شد و همچنین مرکزی برای ساخت بمب — یک برنامه کاربردی که با او شخصا مخالف. در حالی که او را رد دعوت به کار بر روی پروژه منهتن معروف او نمی مبارزات انتخاباتی به شدت در برابر خطرات ناشی از قدرت اتمی یا ترجیح می دهند به سادگی فاصله خودش از نقش خود را در تسهیل آن است. هنوز Meitner — که هرگز ازدواج کرده بود و بدون فرزند — شناخته شده به عنوان “مادر بمب اتمی است.”

Professor Lise Meitner Receives Otto Hahn Prize for Physics

اگر چه برخی از آنها ستایش Meitner بشریت در جدا خودش را از درد و رنج او کمک به کشف منجر به دیگران نیست بنابراین مطمئن شوید. یکی هیروشیما بازمانده فون Wetzhausen مصاحبه برای فیلم خود گفت: “این است که من فکر می کنم این تراژدی زندگی او: که او هرگز واقعا در زمان هر مسئولانه برای او انجام می دهند.”

نوبل یا نه Meitner رفتن نیست unfeted برای همیشه لطفا برای. چند سال پس از هان سولو نوبل جایزه Meitner معتبر داده شد مدال ماکس پلانک در سال 1966, U. s. Department of Energy افتخار او — همراه با هان و دستیار او Fritz Strassmann — با انریکو فرمی جایزه. او نیز جاودانه با یک نقطه در جدول تناوبی تنها زن دوم برای دریافت چنین افتخاری — با عنصر شیمیایی 109 بسیار رادیواکتیو و مصنوعی ایجاد شده ماده است.

آن را به عنوان شناخته شده meitnerium. هیچ عنصر به نام اتو هان.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>