خانواده من دیدم یک ماشین پلیس به یک بچه در هالووین. سپس به من آموخته است که چگونه NYPD مصونیت از مجازات می کند.

ProPublica غیر انتفاعی اتاق خبر که به بررسی سوء استفاده از قدرت است. ثبت نام برای دریافت ما بزرگترین داستان به عنوان به زودی به عنوان آنها منتشر شده است.

آخرین هالووین, من و همسرم پس از آن-6 سال ساخت بودند راه خانه خود را پس از فوت و فن یا درمان در بروکلین. ناگهان بینام NYPD خودرو با صدای ندبه آغاز شد و به سرعت در برابر ترافیک یک خیابان یک طرفه محله ما را به شاهراه اصلی. افسر به نظر می رسید پس از رفتن چند پسران نوجوان.

سپس در یک لحظه ضربه ماشین یکی از بچه ها.

این اولین بار بود که از بسیاری از چیزهای نامطلوب خانواده من دیدم NYPD انجام آن شب. پس از آن من سعی کردم به پیدا کردن اطلاعات بیشتر در مورد آنچه دقیقا اتفاق افتاده بود و این که آیا افسران خواهد بود و منظم. وجود فیلم و مقدار زیادی از شاهدان و من اتفاق می افتد به یک روزنامه نگار. من فکر وجود دارد و حداقل یک شانس من می تواند پاسخ. به جای قسمت متبلور تمام راه های که در آن NYPD است که محافظت از پاسخگویی.

این اتفاق در محله کارول باغ است که اکثریت سفید. ساکنان آن را به نام که در دهه 1960 به آن را متمایز از نزدیکی قرمز, قلاب, که در آن جمعیت بود و تا حد زیادی ، منطقه بسیار تغییر کرده است بیش از چند دهه. اما حتی در حال حاضر, آن را تفکیک تقریبا بلوک بلوک.

هالووین یکی از روز که در آن می تواند به نظر می رسد مانند یک مجتمع محله. با تعداد زیادی از stoops و مغازه همیشه وجود دارد مقدار زیادی از آب نبات بود. بچه ها از کل منطقه آمده برای حمل و نقل.

پلیس گفت: یک گروه از پسران نوجوان که در حال مشت و لگد زدن به یکی دیگر از نوجوان در نزدیکی زمین بازی و به سرقت رفته تلفن همراه خود را. نوجوان پرچم یک افسر و رانده شد در اطراف محله به دنبال پسران است. او با اشاره به یک گروه پلیس فرود از جهات مختلف است. یک ماشین با سرعت در برابر ترافیک تا زمانی که آن را به یک بچه; پسر تضعیف بیش از هود به زمین خورد و پس از آن ظهور و فرار همراه با دیگران است.

همسر من در زمان یک عکس از ماشین درست بعد از:

NYPD خودرو که رفت و در برابر ترافیک و آمار یک پسر نوجوان. (حسن نیت ارائه میدهد از سارا Pekow)

پلیس پس از آن تبدیل توجه خود را به یک گروه از پسران است. همسر من و دیگران گفت: آنها جوان بودند و به نظر نمی رسد به هر گونه اتصال به آنهایی که تا به حال اجرا شده است. جز این که در هر دو گروه پسران سیاه پوست بودند.

پلیس به صف پنج پسر جوان در برابر دیوار از محله ما فیلم تئاتر و آنها را مورد پرسش درخشان چراغ های روشن ساخته شده است که آنها را رمیدن و به نوبه خود سر خود را. کوچکترین پسر گریه میکرد گفت: “من کاری نمی کند.”

دختر من در زمان در صحنه است. “چه پسر اشتباه انجام دهید؟” اعضای خانواده یک زن و شوهر از پسران وجود دارد. آنها تا به حال تمام شده است فوت و فن یا درمان در محله.

پلیس در نهایت اجازه دهید دو پسر با بستگان بروید و بازداشت سه نفر دیگر: a 15-year-old 14 ساله و 12 ساله.

همسر من به خانه آمد با دختر من و خواست من برای رفتن به عقب. من وارد حدود نیم ساعت بعد همه چیز شروع شده کمی پس از 9 p. m. فقط به عنوان دستبند پسران مورد بررسی قرار داده و به یک ماشین پلیس.

من مادر یکی از فرید پسران سعی کنید به آنهایی که دستگیر و به فریاد پدر و مادر خود را’ اعداد بنابراین کسی می تواند به آنها بگویید چه اتفاقی می افتد. یک افسر ایستاده بود در مقابل پنجره ماشین به بلوک پسران از های خود اعداد. یک افسر دیگر راه می رفت تا به مادر و شروع به فریاد او را به خفه شو. یک افسر ارشد حمایت از او دور.

من هم به تماشای یکی دیگر از دختر کوچک آن را در. او در مورد هم سن دختر من. مگر دختر من سفید هستم. دختر کوچک سیاه و سفید است و او فقط تماشا برادر او قرار داده بود به دیوار و مادر خود را در حال فریاد زد پلیس.

پسران رانده شدند ما به حوزه های محلی این 76th. من در نهایت راه وجود دارد بیش از حد. خانواده ها از تمام پسران وجود دارد. پلیس ملزم به اطلاع خانواده ها که جزئی دستگیر شده است. اما خانواده به من گفت که تا به حال اتفاق افتاده است. آنها یاد گرفته بودم در مورد پسران, دستگیری از دوستان است. (پلیس بعد گفت: خانواده ها نشان داد تا به سرعت آنها را به اطلاعیه ها.)

پدر و مادر ایستاده بود در خارج از حوزه برای بعد از چهار ساعت انتظار مجاز به دیدن بچه های خود را. یکی از پدران سکوت بیشتر از زمان گفت که او نگران بود در مورد چگونه دیر بچه ها برگزار می شد چرا که آنها هنوز هم صبح ها به مدرسه. یک مادر مجبور به ترک او 2 ساله با یک همسایه. او گام در اطراف در خارج از ایستگاه. “من خودم را سرزنش” او نگه داشته گفت. “من هرگز اجازه ندهید که او را در هالووین. یک دسته از پسران با هم. من نباید به او اجازه دهید بیرون. اما او التماس من است.”

پلیس اجازه نمی دهد پدر و مادر به ایستگاه و یا اجازه دهید آنها را ببینید بچه های خود را. در یک نقطه و یک افسر اومد عذرخواهی کرد و توضیح داد که این ایستگاه بود که به سادگی در انتظار مدارک را از طریق رفتن. پسر بودند و در نهایت اجازه دهید حدود 12:45 صبح

آنها داده بودند هر گونه مدارک و سوابق مورد آنچه اتفاق افتاده و یا گفته شده که دستگیری افسران’ نام.

روز بعد ما دختر و 8 ماه شد پر از سوال: “چرا آنها دستگیری پسران اگر آنها نمی, هر چیزی اشتباه است؟” “پسر که آمار رو OK؟” من تا به حال سوال بیش از حد. بنابراین من به نام NYPD. چه بود وزارت درک درستی از آنچه اتفاق افتاده است, من خواسته بود آن را می خواهم به بررسی هر یک از پلیس’ ،

من احساس خویشاوندی با NYPD سخنگوی Al بیکر. او یک روزنامه نگار سابق. ما به دنبال هر یک از دیگر در توییتر. مطمئنا او می خواهم به من بگویید که این معامله واقعی است.

بیکر به زودی به نام من برگشت. او تا به حال به آن نگاه کرد. پسران شد که متهم با چیزی به نام “مانع دولت” که اساسا به مقاومت در برابر بازداشت.

پلیس کاری را انجام نداده بیکر گفت. من نمی دانم چه همسر خود را دیدم او توضیح داد اما یک ماشین پلیس نمی رسید یک بچه.

پس من برگشتم و از او پرسیدم “آیا شما مطمئن هستید؟” او مطمئن بود. این اتفاق درست در مقابل او. هنوز خاطرات خطاپذیر است. پس من رفتم به اطراف مغازه و پرسید: اگر کسی تا به حال دیده می شود هر چیزی در شب هالووین.

“آره, من تو را دیدم یک ماشین پلیس به یک بچه” یک پیشخدمت به من گفت. او گفت که او تا به حال یک دید واضح و روشنی از آن: یک تعداد انگشت شماری از کودکان و نوجوانان در حال اجرا بودند. یکی از آنها شروع به پریدن کرد به خیابان و تصادف کردم با ماشین پلیس “احتمالا سریع تر از او باید شده اند.” او را دیدم پسر رول بیش از هود و سقوط به زمین: “این صدا مانند وقتی مردم آمار بتن. از آن ساخته شده وحشتناک صدا.”

من صحبت می کرد به چهار شاهد از جمله همسر من است. همه آنها گفتند که دیدم همین. هنگامی که من به نام بیکر بازگشت او به من گفت که همسر و سه نفر دیگر اشتباه گرفته شود. این خودرو تا به حال آمار بچه. بچه تا به حال ضربه زدن به ماشین.

به عنوان بیانیه خود قرار داده و آن را: “یکی از ناشناخته نر فرار از صحنه و فرار در سراسر هود ثابت ماشین پلیس.”

رونویسی بیانیه ای از پلیس نیویورک سخنگوی وزارت Al بیکر.

NYPD است که واحد اختصاص داده شده به تحقیق خود پلیس. این شهر را منطقه وکلای همچنین می توانید شارژ افسران ، اما قرار است به بررسی دیگری در سوء استفاده توسط پلیس.

در شهر نیویورک یک سازمان اختصاص داده شده به بررسی غیرنظامیان’ اتهامات علیه پلیس صریح نام غیر نظامی شکایت بررسی هیئت مدیره. پس از خبرنگاران تحت پوشش آنچه اتفاق افتاده در هالووین CCRB در پاسخ به توییتر موضوع من نوشته شده بود و گفت آن بررسی شد. یک بار دیگر من فرض ما می توانید پاسخ.

اما NYPD به مدت طولانی در مبارزه علیه واقعا مستقل و غیر نظامی نظارت. هفتاد سال پیش گروه های اجتماعی با هم متحد شده و تحت فشار قرار دادند و شهر را به آدرس “پلیس سوء در روابط خود با پورتو Ricans و نگرس.” NYPD در پاسخ ایجاد CCRB. اما آن را نمی باید هر گونه واقعی شهروندان در آن است. هیئت مدیره در اصل شامل سه معاون پلیس کمیسیون.

اولین خارجی منصوب شدند بیش از یک دهه بعد توسط شهردار جان لیندسی دولت. پلیس اتحادیه های مبارزه با آن. “من مریض و خسته از دادن به گروه های اقلیت با هوی و هوس خود را و خود را از قولنج و فریاد گفت:” سر از یکی.

چیزهای زیادی تغییر کرده است در طول سال. ملکی هیئت مدیره در حال حاضر در حدود 200 کارکنان و محققان خود را حفاری های عمیق به موارد. شوهر گفت: CCRB محقق که به نام او فوق العاده کامل.

آنها مقدار زیادی به انجام. در سال 2018 آخرین سال برای آن وجود دارد, اطلاعات کامل در هیئت مدیره وارد 2,919 شکایت علیه NYPD افسران برای مشت زدن, تنه زدن, لگد زدن یا هل دادن مردم است. هر شکایت می تواند شامل چندین اتهامات و شامل چندین افسران. حدود 9 درصد از اعضای نیروی آیا تا به حال شش یا بیشتر شکایات از برخی از نوع ساخته شده و در برابر آنها.

نام همه کسانی که در افسران به مدت طولانی مخفی نگه داشته است که در نهایت به تغییر پس از نیویورک لغو بدنام “50-” یک قانون است که تا به حال منع افشای پلیس نظم و انضباط ،

منبع: ملکی شکایت بررسی هیئت مدیره 2018 گزارش سالانه

اخیر CCRB گزارش متمرکز بر سوء استفاده پلیس علیه سیاه و فوتبال: “جوان و یا پیش از رنگ بودند, دست به دستبند, دستگیر شدن یا برگزار زور اسلحه در حالی که شرکت در سن فعالیت های مناسب مانند در حال اجرا بازی با دوستان بالا fiving در خم شدن و یا حمل یک کوله پشتی.”

در یک مورد چند پسر بودند و راه رفتن به خانه و چوب پرتاب هنگامی که پلیس swarmed آنها اسلحه کشید و دستور داد که پسران تا در برابر یک دیوار. بچه ها بودند “سازگار و تعاونی” این گزارش می گوید اما افسر فرمانده در صحنه تصمیم به دستگیری دو نفر از پسران سنین 8 و 14 برای رفتار آشوبگرانه برای پرتاب چوب. این گزارش اشاره می کند: “به فرزندان منتقل شدند به stationhouse دستبند و گریه می کند.”

به گزارش پرچم چند دیگر نگران الگوهای. یکی بود NYPD نه آگاه ساختن والدین از دستگیری. یکی دیگر کودکان برگزار می شود برای در حال اجرا از ماموران لباس شخصی.

من از NYPD مورد گزارش و هر چیز دیگری در این داستان است. آنها پاسخ نمی.

این CCRB پشتکار سیاهههای مربوط به تمام شکایات آن را در برابر پلیس حدود 7000 در هر سال است. اما در واقع بررسی آنها اجازه دهید به تنهایی تعیین نظم و انضباط است که یک ماده متفاوت است. NYPD هنوز کنترل تقریبا در هر مرحله از فرایند است.

را در بدن کم است که در حال حاضر تجهیزات استاندارد برای NYPD افسران. وجود دارد تقریبا قطعا فیلم دقیقا چه اتفاقی افتاده است در هالووین. اما غیر نظامی محققان لازم نیست که دسترسی مستقیم به فیلم. آنها درخواست ایمیل به NYPD است که تصمیم می گیرد که فیلم مربوط است. گروه خود را طول می کشد زمان.

این CCRB ماهانه گزارش نشان می دهد که محققان ساخته اند نزدیک به 1000 درخواست برای بدن در بادامک فیلم که NYPD نشده است برآورده شده است. بیش از 40 درصد از درخواست ها شده اند در انتظار برای حداقل سه ماه.

این CCRB و NYPD به تازگی درهم از توافق به حاشیه بهبود روند: CCRB محققان هم اکنون می توانید رفتن به یک اتاق و تماشای فیلم. این توافق نامه تصریح می کند که CCRB کارکنان فقط می توانید یادداشت ها. آنها نمی توانند هر چیزی ضبط و یا استفاده از فیلم آنها را از سوء استفاده است که اتفاق می افتد متفاوت از حادثه خاص آنها در حال بررسی است. آنها باید امضای یک توافقنامه nondisclosure. این قرارداد اجرا می شود نه صفحه.

آن را متفاوت در جاهای دیگر. غیر نظامی و نظارت محققان در واشنگتن دی سی سان فرانسیسکو و نیواورلئان همه باید دسترسی مستقیم به بدن در بادامک فیلم. بر خلاف نیویورک, پلیس وجود دارد نمی تواند redact فیلم. “این نوع رفتار باید رفته اند حدود 50 سال پیش” سر از واشنگتن غیر نظامی نظارت هیئت مدیره گفت WNYC.

در اینجا یکی دیگر از نگاه اجمالی به اهرم NYPD افسران: پس از همه گیر شروع افسران نیست اجازه CCRB به مصاحبه با آنها از راه دور, معنی تحقیقات موثر متوقف شده است. پلیس اتحادیه های کارگری تا به حال اعتراض به آن را انجام بیش از ویدئو.

“ما نمی زوم” یک سخنگوی اتحادیه گفت: این شهرستان است. این CCRB دوباره شروع در شخص مصاحبه به زودی. آن اشاره کرد 1,109 تحقیقات در انتظار افسر پلیس مصاحبه.

اکثر CCRB تحقیقات نیست تکمیل, و نه فقط به این دلیل از پلیس ناسازگاری. تقریبا 100 محققان تنها می تواند مسئولیت رسیدگی به بسیاری از موارد در یک بار. هر یک خود را به چالش; شاهدان اغلب پاسخ نمی دهند و یا مردد هستند می گویند آنچه که آنها را دیدم.

شهردار بیل د Blasio افزایش یافته است که این بودجه در سال های اخیر به استخدام بیشتر محققان. اما پس از همه گیر ضربه de Blasio گذاشته 6 درصد کاهش برای سال آینده. (خواسته از نظر دفتر شهردار گفت که این کاهش تنها برای یک سال است.) یک شهر گزارش اخیرا اشاره کرد که CCRB را نیروی انسانی است که در حال حاضر کمتر از سطح لازم الاجرا توسط یک همه پرسی در سال گذشته تصویب به گسترش این سازمان.

اگر شکایت کند و در نهایت در حال بررسی, پلیس هنوز برای تصمیم گیری چه اتفاقی می افتد. این کمیسر پلیس می تواند مورد از CCRB در هر نقطه. اگر این امور دخالت نمی کنیم و اگر هیئت مدیره — که هنوز هم برخی از اعضای انتخاب شده توسط کمیساریای — در می یابد که سوء استفاده رخ داده است و سپس CCRB می تواند توصیه به نظم و انضباط.

این CCRB شده است قادر به رسیدن به آن نقطه و تایید بسیاری از موارد. در سال 2018 دوباره در سال های اخیر برای آن وجود دارد اطلاعات کامل هیئت مدیره محاسبه شده است که NYPD بود 753 افسران فعال است که تا به حال دو یا بیشتر اثبات شکایت علیه آنها.

اما حتی اگر CCRB substantiates مورد کمیساریای هنوز مرجع کامل بیش از آنچه به انجام بعدی. او می تواند تصمیم به سادگی نادیده گرفتن توصیه می شود ، کمیسر همچنین می توانید اجازه دهید این مورد را قبل از داخلی NYPD قاضی (که رئیس کمیسیون). اگر قاضی تصمیم می گیرد مجازات است merited, کمیساریای می واژگون و یا جمع و جور کردن که بیش از حد.

NYPD را رد کرده CCRB پیشنهاد مجازات در جدی ترین موارد در حدود دو سوم از زمان.

بنابراین این که چگونه سیستم کار می کند. و این چیزی است که از آن بیرون می آید: در سال 2018 به CCRB نگاه به حدود 3000 اتهام سوء استفاده از زور. آن را قادر به اثبات 73 از این اتهامات است. بزرگترین مجازات ؟ نه افسران که از روز تعطیلات با توجه به CCRB سوابق.(اضافی پنج افسران رو سطح پایین تر از نظم و انضباط از چپ به اختیار خود افسر فرمانده.) بیشتر یک افسر از دست داده بود 30 روز تعطیلات برای ممنوع سبد. یک افسر دیگر به اشتباه اسپری فلفل کسی. او از دست رفته یک روز تعطیلات.

در زمستان سال گذشته من نشستم با یکی از پسران خانواده من دیدم بازداشت Devrin. ما با مامان و بنیانگذار جشن مدرسه منشور او حضور در قلاب به نام اجلاس آکادمی.

Ellen DeGeneres به بورس های تحصیلی کالج را به ارشد کلاس چند سال پیش بعد از مدرسه بنیانگذار ناتاشا کمپبل به او نوشت در مورد بچه های موفقیت. اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان سیاه و سفید و یا لاتین.

کمپبل گفت: من حدس می زنم این است که حداقل 40 درصد بوده است متوقف شده توسط پلیس در برخی از نقطه. دانش آموزان در حال متوقف شده به طوری که اغلب پشت خود دانشجو شناسه باید دستورالعمل در مورد چه باید بکنید هنگامی که این اتفاق می افتد.

دستورالعمل در مورد چه باید بکنید هنگامی که توسط پلیس متوقف شد در حال بازگشت از شناسه در نشست آکادمی قرمز, قلاب, بروکلین. (اریک Umansky/Marketplace)

Devrin بود که در کلاس نهم و 14 روز قبل از هالووین با من نشسته و مادر خود را در کمپبل ، او در حدود 5 فوت قد و نشست کمی بالا انداختم. روشن بود که با یک غریبه و پرسش و پاسخ در مورد آن شب نبود اول خود را انتخاب. اما مادر خود و کمپبل بود او را تشویق به پس از او وجود دارد.

Devrin پاسخ به چند سوال من خواست به سعی کنید برای شکستن یخ. او را دوست دارد بسکتبال است که در JV تیم بود و عمل در حدود یک ساعت. کمپبل اشاره کرد که او هرگز به حالت تعلیق و یا نظم در مدرسه.

“من حتی نمی توانید در مشکل در صفحه اصلی” Devrin chimed در. و سپس او در مورد تجربه خود را در هالووین.

Devrin گفت: او تا پایان trick-or-treating که “من فقط دیدم یک دسته از پلیس بیرون پریدن از اتومبیل های خود را.” آن را گیج کننده صحنه به ویژه به دلیل برخی از پلیس در لباس شخصی از جمله یکی که شروع به پس از Devrin. Devrin گفت: او نمی دانست که این مرد یک افسر.

“من آموخته بود زمانی که من دیدن خطر برای اجرای” Devrin گفت. او شروع به اجرای خانه هنگامی که او شنیده لباس شخصی افسر می گویند او پس از یک مظنون با تام & جری پیراهن. که چه Devrin پوشیده بود. “من,” Devrin به یاد می آورد “و به او اشاره کرد و تفنگ در من. او گفت: “توقف قبل از من شلیک کنید.’ او بود که این کار را با هر دو دست خود را” — Devrin تقلید برگزاری یک تفنگ “مانند او در مورد به ماشه.”

من صحبت کرد تا دیگر شاهد از آن شب که به یاد می آورد همان صحنه اما گفت که افسر بود که با اشاره یک تیزر. Devrin و شاهد یک دانشجوی حقوق به نام زو برنشتاین توافق چه اتفاقی می افتد بعدی: افسر تحت فشار قرار دادند Devrin به زمین و دستبند او را. “آنها بود ٬ او” برنشتاین به من گفت. “او فقط نگاه بسیار جوان است.”

Devrin شده بود تا در برابر دیوار. او کسی است که گریه میکرد گفت: “من کاری نمی کند.”

پس از او گرفته شده بود به ایستگاه Devrin بود و دستبند به یک جدول همراه با پسران دیگر پرسید: چند سوال و عمدتا از سمت چپ به تنهایی. سپس به آنها گفت: “شما می توانید در حال حاضر.”

“من واقعا نمی دانستم که شب خواب” Devrin به من گفت.

او گفت که او فقط می خواهد برای فراموش کردن در مورد آنچه اتفاق افتاده است. مادرش Deveeka می خواهد به او اجازه انجام این کار, اما من نمی تواند نشستن در این چیز و اجازه دهید آن را برو. من جواب می خواهم.” (من تنها با استفاده از نام اول خود را در صورت درخواست.) او که در ایستگاه که شب ناراحتی با خودش است که او تا به حال به او اجازه دهید برود.

او گفت که او باعث می شود Devrin او تماس بگیرید هر زمان که او می رود و حتی به گوشه ای از فروشگاه. “من بپرسید, ‘Dev شما خوب است؟’ و او را بگو آره شما خوب است؟'” او به نظر می رسد به یک مزیت خاص در گرفتن پاسخ. در پایان مصاحبه ما او ذکر شده کار خود را: او یک مدرسه افسر ایمنی برای یک مدرسه دولتی در بروکلین. او با این نسخهها کار برای NYPD.

Deveeka گفت: او با توجه به تحت پیگرد اما گفت که او می خواهم به یک زمان سخت پیدا کردن یک وکیل به این دلیل که پلیس خود را گفت: آنها هیچ پرونده به او بدهد. و با وجود NYPD اعلام پسران متهم شده بود با انسداد آنها نیست در واقع به دنبال از طریق با آن است. “همه من یک داستان است,” او گفت:.

هفته گذشته در مواجهه با فشار زیادی پس از تظاهرات de Blasio اعلام کرد اصلاحات. این شهرستان در حال رفتن به ارسال NYPD نظم و انضباط ثبت آنلاین و پلیس را مجبور به حرکت به سرعت به بررسی و انتشار تصاویر و فیلم های که وجود دارد را به اتهام سوء استفاده مربوط به آسیب های جدی و یا مرگ. این کمیسر پلیس همچنین گفت که او انحلال یک واحد لباس شخصی که درگیر شده است در بسیاری از تیراندازی.

هیچ یک از این تغییرات محدود کمیساریای مطلق اختیار بیش از نظم و انضباط.

این CCRB گفت: در این ماه که آن را دریافت کرده است بیش از 750 شکایت در مورد NYPD در کمتر از دو هفته مربوط به تظاهرات اخیر. وجود دارد 129 جداگانه حوادث گزارش شده است. و دفتر شهردار گفت: به تازگی وجود دارد به احتمال زیاد کمی bodycam فیلم از حوادث پس از NYPD پایبند به دقت به حقوق مدنی توافق محدود کردن فیلمبرداری از تظاهرات.

من به تازگی به نام CCRB به درخواست وضعیت آن رسیدگی به هالووین مورد.

آن گفت: این تحقیقات هنوز باز است همراه با 2,848 دیگران است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>