اثر پروانه: واکسن غیر علمی

چرا بايد اهميت بدي

چک استاندارد و تعادل فرو پاشیده است. تنها یکپارچگی شخصی محققان بین ما و یک واکسن غیر استاندارد ایستاده است.

بايد يه دوره ي اميد رو به افزايش باشه، انتظار. در عوض، یک بوکه به طور فزاینده ای سخت به چشم پوشی از آن وجود دارد.

روز سه شنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که یک واکسن COVID-19 به نام “Sputnik V” – اشاره ای به اولین ماهواره ساخت انسان در جهان، که توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۵۷ پرتاب شد – آماده استفاده ٔ انبوه است. نیم دوجین نامزد واکسن در ایالات متحده، چین و اروپا در مرحله ۳ کارآزمایی هستند، جایی که آنها در حال محاکمه روی تعداد زیادی از بیماران هستند. واکسن در هند نیز در مراحل پیشرفته آزمایش است. در ماه های آینده، ما ممکن است واکسن های موثر ی در برابر بیماری که در حال حاضر بیش از 700،000 نفر کشته و بیش از 20 میلیون نفر آلوده شده است، داشته باشد. اما اگر به محل جشن برويم، اين يک شاهکار مبهم از يکپارچگي فردي خواهد بود حتي بيشتر از علم.

دليلش؟ واکسن های کوروناویروس – چه در آمریکا، چه در چین، روسیه و چه هند – تحت شرایطی در حال توسعه هستند که روند علم را وارونه می کنند.

معمولاً محققان پزشکی که به دنبال درمان یا واکسن می گشته اند، یافته های خود را در ابتدا به مجلات علمی داوری شده توسط همتایان ارائه می کنند. هنگامی که جامعه علمی آن نتایج را به عنوان معتبر، محققان – یا شرکت هایی که برای آن ها کار می کنند – تنظیم کننده های رویکرد مانند سازمان غذا و دارو را می پذیرد. پس از اینکه رگولاتورها از دارو، واکسن یا دستگاه راضی شده و آن را تأیید می کنند، شرکت ها آن را برای بازار انبوه سازی می کنند.

اما این سال 2020 است و دیگر روش های عادی اعمال نمی شوند. روسیه، به عنوان مثال، نتایج هیچ کارآزمایی واکسنی را برای بررسی علمی منتشر نکرده است، هر چند پوتین سه شنبه اصرار داشت که واکسن تمام آزمایش ها را پاک کرده است. در همین حال، غول های دارویی تولید میلیون ها دوز واکسن اثبات نشده را که هنوز تحت آزمایش های بالینی هستند، بر اساس پیش سفارش های ایالات متحده، ملت های اروپا و ژاپن آغاز کرده اند.

این تقلا برای ساخت واکسن ها خطراتی دارد که جهان 65 سال پیش، در لحظه ای به همین ترتیب محوری برای علم پزشکی شاهد آن بود.

این پیشرفت ی بود که همه آمریکا منتظرش بود. در آوریل ۱۹۵۵ دانشمندان تأیید کردند که واکسنی که توسط محقق جوناس سالک ساخته شده بود، در برابر فلج اطفال، بیماری ناتوان کننده و اغلب کشنده ای که سالی ده ها هزار آمریکایی را مبتلا می کرد، مؤثر بوده است. اطمینان دارم که این کار می کند، شرکت ها شروع به تولید انبوه واکسن در حالی که کارآزمایی های بالینی هنوز در حال انجام بود. اما در حالی که واکسن سالک متکی به ویروس فلج اطفال غیر فعال بود، ساخت عجله به این معنی بود که ده ها هزار نفر از مردم با دوز تزریق شده بودند که به طور تصادفی شامل ویروس زنده است. در حاليکه علائم فلج اطفال در افرادي که واکسن را گرفته اند، آشکار مي شود، تنظيم کننده هاي وحشت زده هزاران دوز از قفسه ها را کشيده اند. این حادثه به شدت به اعتماد عمومی در واکسیناسیون آسیب می برد.

این بار، خطرات – و خطر – حتی بالاتر است. دولت هند از آزمایشگاه تحقیقاتی برتر خود خواسته است تا اطمینان حاصل کند که واکسن تا ۱۵ اوت آماده است – روز استقلال هند. این هدف تقریبا غیر ممکن است، اما تعجب نکن اگر نخست وزیر نارندرا مودی ادعا می کند واکسن درست در گوشه ای است که او در روز شنبه به ملت آدرس می دهد. و در ایالات متحده، رئیس جمهور دونالد ترامپ در حال شرط بندی بر روی واکسن تا اکتبر به جلو مبارزات انتخاباتی خود را رونق دوباره.

دولت فدرال آمریکا بیش از ۸ میلیارد دلار در شرکت های تحقیقاتی واکسن سرمایه گذاری کرده است. و چند صد میلیون دوز از شرکت های دارویی Pfizer و Sanofi سفارش داده شده است، حتی اگر واکسن های آنها هنوز تحت آزمایش است. Pfizer تا به معاملات مشابه با ایالات متحده – به عنوان AstraZenica، یکی دیگر از غول های داروسازی – و ژاپن را زده است.

این شرکت ها می دونن که میلیاردها دلار درآمد وعده داده شده دارن، به شرطی که سریعا واکسن تحویل بشن. و فشار سیاسی بر تنظیم کنندگان برای تصویب واکسن ها، مخفی انهاست. به یاد داشته باشید که چگونه FDA تایید استفاده از هیدروکسی کلروکین برای COVID-19 پس از ترامپ برای آن حمایت کرد، حتی اگر آزمایش بر روی اثر بخشی آن هنوز انجام شده بود؟ FDA پس از چندین کارآزمایی در نقاط مختلف جهان تایید خود را پس گرفت نشان داد که هیدروکسی کلروکین در واقع می تواند خطرناک باشد.

فشار برای بیرون آوردن واکسن به زودی حتی در مورد جانبازان بهداشت عمومی می گه: هفته گذشته، متخصص بیماری های عفونی برتر آمریکا، دکتر آنتونی فاوچی، قبول کرد که حتی یک واکسن موثر در 50 تا 60 درصد موارد قابل قبول خواهد بود.

محققان ی فزر، سانوفی یا استرازنیکا را تصور کنید که می دونن حتی یک واکسن کمتر از ایده آل ممکن است تنظیم کننده های خوبی را روشن کند و شرکت های خود را میلیاردها دلار بیاورد. فشار را تصور کنید – اگر نتیجه گیری کنند که محاکمات شان نتایجی را که امیدوار بودند نشان نمی دهند – خفه شده و همراه بازی کنند.

با اکثر فرایندها و چک های استاندارد و تعادل پرتاب از پنجره، آن را تنها یکپارچگی شخصی است – و احتمالا ترس از بودن شکایت – از محققان، بازرسان FDA و مدیران شرکت های بزرگ که در راه میانبربالقوه ایستاده است. پیامدهای می تواند از افزایش برای جنبش ضد واکس و عمیق تر شدن شبهات موجود در میان سیاه پوستان آمریکایی – که به عنوان خوکچه هندی واکسن در گذشته استفاده می شود – تا بیماری و حتی مرگ برای کسانی که به ضرب گلوله استفاده می شود.

اين يه فکر ترسناکه به عنوان روزنامه نگار، ما همیشه دوست داریم باور کنیم که حق با ما است. براي يه بار اميدوارم اشتباه کرده باشم

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>