اثر پروانه: در ترامپ 2.0, MBZ می تواند جدید MBS

چرا بايد اهميت بدي

رئيس جمهور آمريکا در حال هديه دادن به شرط بندي هايش در خاورميانه است و او تنها به عربستان سعودي وابسته نيست

سکوت. به این صورت است که عربستان سعودی به توافق تاریخی صلح بین اسرائیل و امارات متحده عربی سلام کرده است، که پنجشنبه گذشته اعلام شد. همسایه های آن یا توافق را مورد تگرگ قرار داده اند یا آن را خیانت به مردم فلسطین عنوان کرده اند. اما عربستان سعودی، قدرتمندترین ملت جهان عرب، هنوز یک کلمه هم نگفته است.

اين تصادفي نيست قرارداد اسرائیل و امارات چندین ذینفع واضح دارد، از جمله دو امضا کننده و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، که دولت آن ها این پیمان را تسهیل کرده و چه کسی می تواند آن را به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک کلیدی در پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ادعا کند. اما در حالی که بیشترین مخالفت صوتی با این توافق از رهبری فلسطین، ایران و ترکیه به دست آمده است، این عربستان سعودی و رهبر حقیقت یاب آن، شاهزاده محمد بن سلمان، که در ناراحت کننده ترین موقعیت باقی مانده است. و لحظه ممکن است اشاره گر به استراتژی ترامپ برای آینده خاورمیانه نگه دارید باید او به قدرت برمی گشت.

معامله در میان نشانه هایی از اصطکاک نادر بین ریاض و واشنگتن است که تا حد زیادی رفته اند بی توجه می آید. اوایل این ماه، وزارت امور خارجه از «بازداشت» عربستان سعودی از فرزندان یک مقام اطلاعاتی سابق عربستان سعودی که اکنون در کانادا است و نخست محمد تاج را — که بیشتر به MBS معروف است — به تلاش برای ترور او متهم کرده است، انتقاد کرد. وزارت امور خارجه برای “آزادی فوری” از کودکان را خواست.

خواندن بیش از حد به آن بیانیه به خود ممکن است حماقت. اما معامله میان اسرائیل و امارات متحده آمریکا در زمانی صورت می پذیرد که ابوظبی پس از زندگی در سایه ریاض برای دهه ها، مانند هیچ وقت، عضلات دیپلماتیک خود را خم می کند، و سعی می کند هویتمستقل از عربستان سعودی را از خود کنده باشد. در طول همه گیر شدن، این کمک را به دو تن از دشمنان قسم خورده ریاض، ایران با اکثریت شیعه و سوریه به رهبری بشر اسد، تأمین کرده است. اکنون، به عنوان اولین کشور خلیج فارس که به روابط دیپلماتیک با اسرائیل متعهد شده است، امارات بیشتر در حال شکستن بندهای است که آن را به عربستان سعودی بسته است. و این ممکن است کشورهای عربی دیگر را به موضع دیپلماتیک مستقل از ریاض وادارد: در حال حاضر، عمان و بحرین این معامله را ستوده اند.

بیانیه هفته گذشته ترامپ در جریان اعلام قرارداد اسرائیل و امارات که در صورت بازگشت به قدرت در صورت بازگشت به قدرت، ظرف 30 روز درباره معامله با ایران مذاکره خواهد کرد، شاید چیزی بیش از بمباست معمولی نبود. با این حال آن را ارائه می دهد بینش در مورد آنچه که رئیس جمهور می خواهم انجام دهد باید او را به نفع خود در دوره دوم — و ایده آمریکا – ایران détente را نمی خواهد MBS خوشحال.

عربستان سعودی خود روابط پنهانی با اسرائیل دارد و نمی تواند روابط با آمریکا را به خطر بیندازد، بنابراین نمی تواند با توافق مربوط به امارات مخالفت کند. با این حال نمی تواند به طور عمومی حمایت از آغوش بین اسرائیل و امارات متحده عربی، به عنوان متولی دو مقدس ترین حرم اسلام است. پرسش از دولتفلسطین همچنان یک سوال احساسی در خیابان های عربی است. و یک کج روی قابل مشاهده نسبت به اسرائیل احساسات را از خود بیخود می کند، و به نفع ایران، رقیب اصلی منطقه ای ریاض است که همواره از علت فلسطین پشتکار دارد.

پس دقيقا ً اينجا چه اتفاقي داره ميفته؟ در حالی که مقدار زیادی وجود دارد که ما نمی دانیم، یک چیز روشن است: ترامپ، که عربستان سعودی اولین مقصد خود را در خارج از کشور پس از آمدن به قدرت، در حال حاضر hedging شرط بندی خود را. برای اطمینان، MBS یک متحد نزدیک باقی می ماند. او دوست خوب ترامپ مشاور و داماد جارد جارد جارد جارد است. اما ترامپ به نظر می رسد مایل به مزاحمت MBS اگر آن را مناسب نیازهای سیاسی خود را، با اجازه دادن به محمد بن زايد، وليعهد امارات متحده عربی – به طور گسترده ای به عنوان MBZ شناخته می شود – سرقت رعد ریاض. MBZ، مانند MBS، به طور موثری بر کشورش قوانینی را به کار می کند. روز دوشنبه، کیوگ به خبرنگاران گفت برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل به نفع عربستان سعودی است، حتی اگر چنین اظهار نظرهای عمومی تنها ریاض را از هم بپاشد.

اگر ترامپ – که در حال حاضر نامزد فرضی دموکرات ها جو بایدن را در رای گیری دنبال می کند – انتخاب مجدد را به دست می اورد و در واقع به سمت مذاکره با ایران پیش می ره، انتخاب های MBS در منطقه را بیشتر پیچیده می کند. ترامپ بازی خراب کار می کنه؟ ميتونه روي حصار بشينه؟ یا مثل ام بی زد صلح گر بازی می کند؟

هر چه ممکن است در مورد ترامپ فکر کنید، معامله اسرائیل و امارات نشان دهنده یک پیروزی دیپلماتیک برای اوست. و در صفحه شطرنج است که سیاست خاورمیانه است، او به همین الان MBS را به ساخت برخی از انتخاب های سخت را هل داده است اگر او می خواهد در مرکز برنامه بازی منطقه ای آمریکا باقی بمانند.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im