اثر پروانه: آیا شی می تواند از دام ترامپ اجتناب کند؟

چرا بايد اهميت ميدي

آیا به چین کمک می کند که وقتی ترامپ آن را تحریک می کند مهار بماند؟ پاسخ آن جهان را شکل خواهد داد.

این می تواند ناخن نهایی در تابوت برای هوآوی، غول مخابراتی چینی باشد. هفته گذشته دولت ترامپ که پیش از این استفاده از هوآوی را در شبکه های برنامه ریزی شده 5G آمریکا اعلام کرده بود، این شرکت را از استفاده از هر تراشه ای که شامل فناوری آمریکا باشد، منع کرد. این دیگر در مورد نگه داشتن هوآوی از امریکا — آن را در مورد کشتن یکی از تیتان فن آوری چین است.

با این حال به غیر از ویتریول تبلیغاتی لاک علیه ایالات متحده در رسانه های دولتی خود، چین تا کنون به طور معنی داری تلافی نکرده است. به همین ترتیب پس از آن که رئیس جمهور دونالد ترامپ استفاده از برنامه محبوب رسانه های اجتماعی TikTok را از اواسط سپتامبر ممنوع کرد، از هدف قرار دادن شرکت های آمریکایی خودداری کرده است مگر اینکه تا آن زمان به یک شرکت آمریکایی فروخته شود.

معمولا ً وقتی کشورها پیچ ها را به رقبا روشن می کنند، به این دلیل است که متقاعد شده اند که طرف مقابل جایی ندارد که به طور جدی به عقب ضربه بزند. اما این سال 2020 است و مثل هر چیز دیگری، بازی اینجا متفاوت است: ترامپ می خواهد چین به عقب ضربه بزند و این بخش عمده ای از دلیل تلاش پکن برای خنک نگه داشتن آن است. wants با این حال ترکیبی از خلق و خوی سیاسی در ایالات متحده و فشار رو به رشد داخلی در چین می تواند رئیس جمهور شی جین پینگ به سمت رها کردن آن خویشتن داری برهنگی. و این در نهایت برای آمریکا، چین و جهان بد خواهد بود – هر چند ترامپ و شی ممکن است به طور موقت از آن به دست آورید.

اگر شی به این نتیجه برسد که صبر کردن برای سیاست ضد چین آمریکا بی معنی است، منطق ضربه زدن به عقب رشد می کند.

در طول چند هفته گذشته، ترامپ به غیر از حرکت هایش علیه هوآوی و تیک تیک تیک – تهدید کرده است که پلت فرم پیام رسانی اجتماعی محبوب چینی وی چت را ممنوع خواهد کرد، تحریم هایی را بر مقامات چینی اعمال کرده، قانون استرداد با هنگ کنگ را پس گرفته و کنسولگری چین در هیوستون را تعطیل کرده است. هر کدام از آن تصمیمات ممکن است به صورت جداگانه برخی از شایستگی داشته باشد. اما با هم گرفته شده، زمان بندی آنها روشن می کند که خطابه های ضد چین قرار است عنصر مرکزی کمپین انتخاب مجدد ترامپ باشد، چرا که او از پکن برای منحرف کردن انتقاد از سوء مدیریت دولت خودش از همه گیر که جان بیش از ۱۷۶ هزار آمریکایی را گرفته است، استفاده می کند.

چین می داند که هر گونه تشدید به دلیل اقدامات ضد آمریکا از طرف خود تنها از روایت ترامپ تغذیه خواهد کرد و او را تشویق خواهد کرد که تحریکات بیشتری را آغاز کند. مارپیچ پله برقی در تنش های پیش از انتخابات ماه نوامبر نیز می تواند روابط آینده با آمریکا را سخت تر کند حتی اگر نامزد دموکرات جو بایدن برنده شود. به همین دلیل است که تا کنون مهار شده است، فراتر از تحریم های تصوری علیه تعداد انگشت شماری از سناتورها و بسته شدن کنسولگری آمریکا در چنگدو.

پکن دلایل دیگری دارد که آن را عقب نگه می دارد. چین می توانست زنجیره های تأمینی را که بسیاری از بزرگترین شرکت های آمریکا مانند اپل به آن وابسته اند فلج کند و به گونه ای به آن ها آسیب رساند که با حمله هدفمند ترامپ به هوآوی بی شباهت نمانند. اما بر خلاف ترامپ، چین خود را به عنوان رهبر جهانی تجارت آزاد و پشم سرمایه گذاران خارجی پرتاب می کند. استفاده از چکش علیه بنگاه های آمریکایی به آن تصویر آسیب می رساند.

استراتژی چین بدون خطرات خود را نیست، هر چند. در حالی که گفتمان سیاسی در آمریکا مدام علیه چین تغییر مکان می دهد، حتی برای یک دولت بایدن سخت تر خواهد شد تا برخی از گام هایی را که ترامپ برداشته است، پس بزند. ساعاتی پس از آن که بایدن در اوائل ماه جاری نشان داد که به تعرفه های ترامپ بر محصولات چینی پایان خواهد داد، کمپین او آن بیانیه را پس گرفت و گفت معاون سابق رئیس جمهور تعرفه ها علیه پکن را «ارزیابی مجدد» خواهد کرد. و روز یکشنبه ترامپ ادعا کرد که اگر بایدن برنده شود، «چین مالک کشور ما خواهد بود.» اگر شی به این نتیجه برسد که صبر کردن برای سیاست ضد چین آمریکا بی معنی است، منطق ضربه زدن به عقب رشد می کند.

و در حالی که در غرب شایع است که رژیم های استبدادی را بی پاسخ به احساسات عمومی تصور کنیم، حزب کمونیست چین می داند که نمی تواند در برابر تحریکات ترامپ ضعیف به نظر رسد. تاریخ مدرن این کشور با تمایل به معکوس کردن آنچه در چین به عنوان «قرن تحقیر» شناخته می شود شکل گرفته است – زمانی که ملت پرافتخار و پیش از آن قدرتمند قبل از دهه ۱۹۴۰ توسط قدرت های غربی، روسیه و ژاپن زیر پا گذاشته شد. در حال حاضر، مالک TikTok ByteDance در رسانه های اجتماعی چین و از مفسران به دلیل موافقت با فروش عملیات ایالات متحده خود را در برابر تهدیدات ترامپ مواجه شده است، با برخی از netizens نام شرکت “خائن” است. اگر ترامپ به فشار دکمه های چین ادامه دهد، انتظار داشته باشید فشار مشابهی بر شی و رژیمش اعمال شود.

پس چه اتفاقی می افتد اگر صبر شی ضربه محکم و ناگهانی؟ اگر او تصمیم به کشتن زنجیره تامین اپل و سلاح بیش از 1.2 تریلیون دلار چین نگه می دارد در اسکناس خزانه داری ایالات متحده با فروش آنها خاموش؟ احساسات ملی گرایانه فوری چنین حرکت هایی ممکن است در هر دو کشور برانگیخته شود می تواند ترامپ و شی را تقویت کند. اما با این کار، شی خواهد بود از بین بردن interdependencies حیاتی اقتصادی است که warmongers در دو طرف در leash نگه داشته است. و در دراز مدت، تشدید رویارویی اقتصادی با آمریکا تنها می تواند به هر دو ملت و همچنین اقتصاد جهانی لطمه بزند.

اين براي رهبري مثل خوب نيست
شی، مشتاق به حکومت برای زندگی است. چند ماه آینده به ما خواهد گفت که آیا او می تواند آن را ببینید.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>