نکات مهم در طراحی مطب پزشکی

در طراحی مطب های پزشکی با توجه به تخصص پزشک و کار اصلی مطب باید به نکات مختلف و گوناگونی اشاره کرد که هر کدام از این نکات مناسب موقعیت ها و مکان های خاصی می باشد. در ادامه ی مطلب قصد داریم که برخی از نکات عمومی در طراحی مطب را مورد بررسی قرار دهیم.

·         شخصی سازی

شخصی سازی در واقع به این معنا می باشد که شیوه ی طراحی مطب و کلینیک باید با خدماتی که به مراجعین ارائه می دهد، هماهنگی داشته باشد. به این ترتیب باید طراحی مطب یک دندان پزشک با یک متخصص خودکان کاملا متفاوت باشد زیرا مراجعین مطب یک متخصص کودکان را افراد خردسال تشکیل می دهند که طراحی مطب باید به گونه ای باشد که استرس های این کودکان را برطرف کرده و باعث ایجاد انگیزه و انرژی در آن ها شود. به این ترتیب یک متخصص ارتوپد نیز باید توجه داشته باشد که طراحی مطب او به گونه ای باشد که برای رفت و آمد افراد آسیب دیده از ناحیه ی پا و لگن و … مناسب باشد.

·         لابی یا بخش انتظار

لابی یا قسمت انتظار یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی مطب می باشد. زیرا معمولا مراجعین بیشتر وقت خود را در این قسمت سپری می کنند و منتظر رسیدن نوبت خود می باشند. پس از رسیدن نوبت به اتاق پزشک مراجعه کرده و کار خود را انجام می دهند و می روند. به این ترتیب بخشی که مراجعین بیشتر وقت خود را می گذرانند، لابی یا بخش انتظار می باشد. به این ترتیب استفاده از مبلمان مناسب و همچنین رنگ آمیزی دیوار ها و استفاده از امکاناتی مانند تلویزیون، وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب و … در این بخش بسیار مهم می باشد. طراحی مبلمان و صندلی ها باید به گونه ای باشد که افراد با نشستن بر روی آن ها احساس راحتی داشته و در صورت انتظار طولانی مدت خسته نشوند.

 

·         نور پردازی

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در طراحی مطب نور پردازی می باشد. اتاق پزشک باید دارای نور کافی باشد تا پزشک به خوبی بتواند با استفاده از وسایل و تجهیزات مراجع را معاینه و درمان کند. بحث نورپردازی در مطب دندان پزشکی بسیار حائز اهمیت می باشد، زیرا دندان پزشک برای انجام کار های مراجع به روشنایی کافی نیاز خواهد داشت. همچنین در طراحی مطب باید به نور پردازی بخش انتظار نیز بسیار توجه شود. زیرا اگر نور این بخش زیاد یا کم باشد، افرادی که در این بخش منتظر هستند ممکن است خیلی زود خسته شده و یا چشمشان دچار مشکل شود. به طور معمول در طراحی مطب پزشکی نور اتاق معاینه بیشتر و نور اتاق انتظار کم تر در نظر گرفته می شود.

·         استفاده از رنگ ها

انتخاب یک تم رنگ و استفاده از رنگ ها در طرای مطب پزشکی بسیار حائز اهمیت می باشد. از لحاظ روانشناسی انتخاب رنگ ها و ترکیب آن ها بسیار تأثیر گذار می باشد. در بخش انتخاب رنگ ها و ترکیب آن ها می توان رنگ دیوار ها، رنگ میز و صندلی، مبلمان، کف مطب و … را در نظر گرفت. انتخاب رنگ های خاص و ترکیب آن ها با یکدیگر علاوه بر جلوه های زیبایی شناختی می تواند احساسات خوبی را به مراجع القا کرده و باعث ایجاد حساس اطمینان خاطر در او شود. استفاده از رنگ های مختلف و متفاوت در طراحی مطب برای متخصصین کودکان بسیار مهم و حیاتی می باشد. به طور مثال استفاده از رنگ های شاد و مختلف مانند رنگین کمان با می تواند کودکان را به خود جلب کرده و از استرس و ترس آن ها بکاهد.

 

·         تجهیزات و امکانات داخل مطب

تجهیزات و امکانات داخلی یک مطب می تواند بسیار کمک کننده باشد. به طور مثال در صورتی که مطب دارای یک تلویزیون بزرگ و با کیفیت باشد مراجعین با تمشای تلویزیون بی حوصله نمی شوند و متوجه گذشت زمان نخواهند شد. همچنین وجود تجهیزات دیگری مانند آب سرد کن و … نیز می تواند به ایجاد احساس راحتی برای مراجعین بسیار کمک کند. استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب نیز باعث می شود که مراجعین در مطب آرامش خاطر داشته و به قول معروف به طور کامل ریلکس باشند.