معرفی روش نوبت ‌دهی تعویض پلاک به صورت اینترنتی

به نقل از شهرآرانیوز؛ بعد از شیوع بیماری کرونا بسیاری از مراکز دولتی و اداره‌ها به حالت تعطیلی و یا نیمه تعطیل درآمدند. اما ادامه این شرایط باعث توقف در کار همه مردم می‌شد .به همین دلیل باید چاره جویی درستی صورت می‌گرفت. به‌مرورزمان روش‌های اینترنتی برای ارائه خدمات و امور اداری با استقبال از طرف مراکز دولتی و خصوصی قرار گرفت.

 یکی از این موارد نوبت دهی تعویض پلاک خودرو است. البته نباید فراموش کرد که تاکنون فقط نوبت دهی تعویض پلاک در نظر گرفته شده است. اما این احتمال نیز وجود دارد که تمامی روند تعویض پلاک در سال 1400 به صورت اینترنتی پیش برود. با توجه به اهمیت نوبت دهی تعویض پلاک، در این مقاله تمامی جزییات این طرح را بررسی می‌کنیم.

طراحی سامانه نوبت‌ دهی اینترنتی تعویض پلاک خودرو

این طرح در شهریور ماه 99 در دستور کار قرار گرفت و از همان زمان آغاز شد. البته در ابتدای راه، این روش تنها در تهران مورد استفاده و آزمایش قرار گرفت. بعد از مدتی نیز این روش در تمامی شهرهای ایران گسترش پیدا کرد.

 این مسیر، روشی سریع و مطمئن برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا است. همچنین مراجعین بعد از ثبت نام در این سامانه، با مدارک مورد نیاز در روز و ساعت مقرر در مرکز مشخص شده حضور پیدا می‌کنند. این شیوه نوبت‌دهی تعویض پلاک باعث کاهش تجمع افراد در این مراکز شده و علاوه بر آن، زمان فک پلاک و تکمیل فرایند انتقال نیز به شکل محسوسی کاهش می‌یابد.

روند نوبت ‌دهی اینترنتی در مراکز تعویض پلاک چگونه است؟

برای نوبت دهی در این سامانه باید در روز و ساعت مشخص شده در سایت، به مرکز تعیین شده مراجعه و بقیه مسیر را به صورت حضوری پیش بروید. همچنین روش نوبت دهی در سامانه به این شکل است که افراد دارای پلاک زوج در روزهای زوج حضور پیدا می‌کنند. صاحبان پلاک فرد نیز در روز فرد به مرکز مراجعه می‌کنند.

استان‌هایی که در سال 99 از سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک اینترنتی استفاده کردند.

با توجه به آغاز این طرح اینترنتی از شهریور 99، تا به امروز حدود 6 ماه از اجرای طرح می‌گذرد. با گذشت زمان علاوه بر تهران، استان‌های بسیاری مانند اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، گیلان، خراسان رضوی، کرمانشاه، یزد، البرز و قم به این طرح پیوستند. آنچه مد نظر است اینکه در سال 1400 همه استان‌های ایران در این شبکه نوبت دهی قرار بگیرند.

 مراحل نوبت‌ دهی تعویض پلاک اینترنتی

1.    برای دسترسی به این سامانه باید وارد وب ‌سایت https://nobatdehi.epolice.ir شوید.

2.     بر روی گزینه ثبت‌نام کلیک کرده و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید.

3.     استان و شهر موردنظر خود را انتخاب کنید.

4.     نوع وسیله نقلیه را وارد نمایید.

5.    پس از تکمیل فرایند جستجو، فهرستی روی صفحه ظاهر می‌شود که شامل تمامی مراکزی است که در شهر مورد نظر، ظرفیت نوبت‌دهی تعویض پلاک دارند.

6.    مرکز موردنظر خود را انتخاب کنید.

7.     روزها و ساعت‌هایی که می‌توانید به‌ صورت حضوری به مرکز مراجعه کنید بر روی صفحه ظاهر می‌شوند.

8.     روز و ساعت مورد نظر خود را برای مراجعه انتخاب کرده و با فروشنده خودرو برای حضور در مرکز هماهنگ کنید.

9.     اطلاعات پلاکی را که در حال حاضر بر روی خودرو نصب است وارد نمایید.

10.                  در نهایت تمامی مدارکی که باید در هنگام مراجعه حضوری با خود به همراه داشته باشید به شما نشان داده خواهد شد.

11.                   دکمه ثبت را انتخاب و فرایند نوبت‌گیری خود را تکمیل کنید.

 قوانین تعویض پلاک اینترنتی

·      هر شخص فقط یکبار می‌تواند در این سامانه ثبت نام کند. به همین دلیل هنگام ثبت نام در سایت، در انتخاب روز و ساعت مراجعه به سامانه دقت کنید.

·      اگر به هر دلیلی یکی از طرفین معامله ( خریدار یا فروشنده) نتوانند در تاریخ تعیین شده به محل مورد نظر مراجعه کنند، نوبت، باطل خواهد شد. به همین دلیل برای تعیین محل و ساعت مراجعه، با طرف مقابل خود هماهنگ باشید.

·      نماینده قانونی فروشنده با همراه داشتن وکالت نامه رسمی می‌تواند به جای فروشنده در مراکز تعویض پلاک حضور پیدا کند. البته توصیه می‌کنیم از خرید وکالتی خودرو خودداری کنید.

·      اگر نمی‌توانید در زمان مقرر در مرکز حضور پیدا کنید، پیش از فرا رسیدن نوبت، وارد حساب کاربری خود شده و نوبت را لغو کنید.

·      تمامی مدارک مورد نیاز را زمان حضور در مرکز همراه داشته باشید.

·      در زمان ورود اطلاعات به سامانه کاملا دقت کنید. زیرا تنها در صورتی مجوز ورود به مرکز خواهید داشت که اطلاعات سامانه به ‌طور کامل با مشخصات شما مطابقت داشته باشند.

جمع بندی نوبت دهی تعویض پلاک

تعویض پلاک اینترنتی در تمامی مراکز فک پلاک تهران از شهریور 99، به منظور حفظ سلامت مراجعین در راستای ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجرایی شده است. از این رو برای دریافت نوبت دهی تعویض پلاک با مراجعه به سامانه مربوطه و ثبت نام فک پلاک اینترنتی، اقدام به رزرو نوبت کنید. توجه داشته باشید در صورت حضور در این مراکز فاصله گذاری اجتماعی را رعایت فرمایید تا از ازدحام افراد جلوگیری شود.