فروش داروهای گیاهی در عطارها ممنوع شد

مشاور وزیر بهداشت در مورد طب سنتی گفت: طبق آیین نامه سازمان غذا و دارو ، عطرها مجاز به فروش داروهای گیاهی و ترکیبی نیستند و نباید داروهای ناشناس بفروشند.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو ، محمود خدادووست در حاشیه سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اتریش ، در پی یک دوره آموزشی کوتاه برای اساتید طب سنتی ایران برای حدود 50 پزشک اتریشی در اتریش ، پزشکان اتریشی شرکت در کلاسهای آموزش عملی در زمینه طب سنتی به ایران آمد.

وی اظهار داشت: به منظور اجرای سیاست های کلان بهداشت در زمینه طب سنتی و ایرانی در سه سال گذشته ، سعی کردیم از تجربیات کشورهای مختلفی از جمله چین ، کره جنوبی ، اسپانیا ، اتریش و مجارستان استفاده کنیم.

وی افزود: این کشورها از ظرفیت های طب سنتی در سیستم درمانی خود استفاده می کنند و خدمات پزشکی سنتی را در سایر خدمات درمانی خود یکپارچه می کنند.

خدادوست گفت: اساس تشخیص و معالجه طب سنتی اتریش خلق و خوی است و طبق کتاب قانون ، به همین دلیل مسئولان طب سنتی در این کشور بسیار علاقه داشتند از دانش و تجربیات عملی مکاتب طب سنتی برای پزشکان خود استفاده کنند.

وی اظهار داشت: به همین منظور تفاهم نامه ای بین دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و آکادمی طب سنتی اتریش امضا شد تا امکان تبادل تجربه و تبادل اساتید و دانشجویان بین ایران و اتریش فراهم شود “”

خدادوست افزود: روابط با کشورهای مختلف باعث می شود که طب ایرانی اسلامی در بین سایر کشورها شناخته شود و طب سنتی ایران به عنوان پزشکی پارسی شناخته می شود.

وی به برگزاری همایشی برای معرفی طب سنتی ایران در اتریش اشاره کرد و افزود: در این همایش سه اساتید از دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران به سخنرانی می پردازند.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به تأسیس داروی سنتی در 17 دانشگاه علوم پزشکی از سال 1986 تا کنون ، تعداد فارغ التحصیلان طب سنتی در کشور حدود 100 است. و افزود: حدود 400 نفر در این رشته مشغول به تحصیل هستند.

خدادوست بر لزوم افزایش تعداد فارغ التحصیلان طب سنتی تأکید کرد و افزود: لازم است تعداد فارغ التحصیلان این رشته افزایش یابد تا بتوانیم نیازهای مردم را در زمینه طب سنتی برطرف کنیم.

وی افزود: برای این منظور طرحی تدوین شده است که پزشکان عمومی علاقه مند به طب سنتی با گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه توسط انجمن طب سنتی ایران و کسب حداقل امتیاز در آزمون این دوره ها می توانند مقداری پزشکی سنتی ارائه دهند. خدمات در دفاترشان. ” .

به گفته خدادوست ، پزشکان متخصص در طب سنتی فعالیت گسترده تری در این زمینه خواهند داشت. مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه نظارت بر عطر سازان بر عهده صنف عطر و ادارات و وزارت صنعت ، معدن و تجارت است ، افزود: طبق آیین نامه سازمان غذا و داروی ، عطرهای تجاری مجاز به فروش داروهای گیاهی هستند. آنها ترکیبی نیستند و نباید به عنوان داروهای ترکیبی ناشناس فروخته شوند.

خدودوست با تأکید بر لزوم ایجاد مراکز مجاز تهیه داروهای گیاهی ، افزود: مسئولیت تهیه داروهای گیاهی در مراکز محصولات طبیعی و سنتی بر عهده مدیر فنی داروخانه یا فارغ التحصیلان داروسازی گیاهی است.

وی در ادامه با اشاره به مقاومت برخی از داروسازان نسبت به داروخانه های طبیعی و مراکز تهیه محصولات طبیعی ، افزود: در صورت راه اندازی داروخانه های گیاهی ، نگرش مثبتی ایجاد می شود و عطر سازان سعی در ارتقاء دانش خود و ارتقاء کیفیت محصولات خود دارند محصولات ” بودن.

به گفته خدادوست ، این روش دسترسی ایمن تر و بهتری را برای مردم به محصولات گیاهی فراهم می کند.

وی از امضای تفاهم نامه بین دستگاههای مسئول با محوریت فرمانداری ، دانشکده طب سنتی ، دفتر طب سنتی وزارت بهداشت و انجمن علمی طب سنتی ، دفتر عطار خبر داد.

وی اظهار داشت: در این آیین نامه کلاس عطار موظف است یک دوره آموزشی را برای عطر سازان برگزار کند و همه عطرسازان باید این دوره را پشت سر بگذارند و اکنون در استان البرز این اقدام به صورت آزمایشی انجام شده است.

وی تصریح کرد محلول : مراکزی که محصولات گیاهی را ارائه می دهند قبلاً در مرکز بهداشتی درمانی تأسیس شده اند