سکه بورسی ۱۰۰ هزار تومان ارزانتر از بازار آزاد

[ad_1]

قیمت سکه در بورس کالا حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزانتر از بازار آزاد شده است.

معاملات بازار طلا و سکه در روزهای اخیر با ثبات نسبی همراه هستند البته این ثبات قیمتی بعد از افزایش های پی در پی در بازار حاکم شده است.

در هفته های اخیر قیمت سکه از کانال 6 میلیونی وارد کانال قیمتی 7 میلیون شده و هم اکنون نیز در بازار ازاد با نرخ 7 میلیون و 350 هزار تومان فروخته می شود.

نکته مهم در معاملات این روزهای سکه، کاهش 100 هزار تومانی قیمت سکه در بورس کالا نسبت به قیمت سکه در بازار آزاد است؛ چراکه پیش از این و طی هفته های اخیر قیمت سکه در بورس کالا با اختلاف حداقل  200 هزار تومانی بالاتر از قیمت سکه در بازار آزاد بود. برهمین اساس هم اکنون قیمت سکه در بورس کالا 7 میلیون و 220 هزار تومان است درحالی که قیمت سکه در بازار 7 میلیون و 330 هزار تومان و در صرافی ها 7 میلیون و 350 هزار تومان است.

اختلاف قیمت سکه در بورس کالا موجب شد تا عده ای از فعالان بازار طلا و سکه نوسانات شدید قیمت سکه را ناشی از معاملات سکه بورسی اعلام کنند و حتی در مقطعی بورس کالا مانع این معاملات هم شد.

در هفته های اخیر، سکه درحالی از 6 میلیون وارد کانال 7 میلیون شد که طبق اعلام برخی فعالان بازار طلا، سیگنال افزایش قیمت را از بورس دریافت کرده بود. البته بورسی ها نظر دیگری دارند و رشد قیمت دلار را عامل اصلی گرانی سکه ارزیابی می کنند.

بیش از چند هفته  قیمت گواهی سکه یک روزه در بورس کالا 500 تا700 هزار تومان بیشتر از بازار بود ولی در نهایت ناظر بورس اعلام کرد:‌ نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا به دلیل وجود قیمت های نامتعارف در تابلوی معاملات تا اطلاع ثانوی در مرحله پیش گشایش باقی خواهد ماند.

بعد از آنهم بورس کالا اعلام کرد:‌طبق مصوبه جدید هیات مدیره سازمان بورس، کلیه اشخاص حقوقی به استثنای بازارگردان ها و صندوق های طلا و همچنین کدهای سبد تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید اوراق گواهی سپرده کالایی سکه طلای بورس کالا نیستند.

به نظر می رسد ممنوعیت معاملات اوراق گواهی سکه برای حقوقی ها، اثر خود را در بورس گذاشته و مصداق آن هم تشکیل صف های فروش برای سکه های یک روزه است؛ فعالان بازار می گویند دیگر سکه های بورسی جذابیتی برای سرمایه گذاران ندارند.

 

 

تسنیم /

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>