برگزاری مراسم عجیب جن گیری در قشم

به هر جایی که در این کره خاکی سفر کنید با یک سری آداب و رسوم عجیب و غریب مواجه می شوید که حتی باور کردنشان هم می تواند برایتان بسیار دشوار باشد. به عنوان مثال در ناحیه ای از چین افرادی که قصد عروسی دارند باید به مدت چند روز هر شب یک ساعت گریه کنند.

شاید باور کردن این موضوع برای ما ایرانی ها که عروسی را با شادی همراه می دانیم کمی سخت باشد اما به هر حال آن ها هم آداب و رسوم خاص خودشان را دارند. حتماً با خودتان فکر می کنید این آداب و رسوم عجیب و غریب فقط به آفریقا و نواحی دور افتاده آسیایی محدود می شود اما اگر بدانید در همین ایران خودمان کارهای عجیب و غریب زیادی در نواحی مختلف انجام می شود شاخ در می آورید.

یکی از این مراسم های عجیب و غریب متعلق به هرمزگان و قشم است. مراسم جن گیری یکی از عجیب  ترین و البته ترسناک ترین مراسمی است که در این خطه برگزار می شود و حتی طرفداران خاص خود را دارد.

 

آپلود عکس

 

آیین زار یا همان مراسم جن گیری در قشم

واژه زار برای توصیف اجنه و روح های بدی مورد استفاده قرار می گیرد که انسان ها را تسخیر می کنند و هر بلایی که دوست داشتند بر سرشان می آورند.به عقیده برخی ها، این جن ها سرگردان هستند و وارد بدن افراد می شوند و آن ها را به بیماری های مختلفی دچار می کنند.

آیین زار یا همان مراسم جن گیری در استان هرمزگان و به خصوص قشم برگزار می شود و هدف آن بهتر کردن حال افرادی است که بی دلیل بیمار می شوند. تعدادی از اهالی جزیره بر این باورند که وقتی فردی به بیماری سخت و لاعلاجی مبتلا می شود و پزشکان دلیلی برای بیماری اش نمی یابند، جن در وجودش نفوذ کرده و باید از بدنش خارج شود.

اسم این مراسم را از آیینی که در آفریقا انجام می شود گرفته اند. زمانی که با تور قشم به این ناحیه سفر می کنید می توانید با اهالی آنجا صحبت کنید و با چشم خودتان برگزاری این مراسم را در موعد های خاص آن ببینید.

 

آپلود عکس

 

 

نحوه برگزاری مراسم عجیب جن گیری در قشم

شاید دیدن این مراسم برای خیلی ها وحشتناک باشد. زمانی که صحبت از جن و جن زدگی به میان می آید، خیلی ها دست و پایشان را گم می کنند و حتی دوست دارند پا به فرار بگذارند. اما به هر حال در بخشی از ایران این مراسم با تمام آداب و رسومش برگزار می شود و افراد زیادی هستند که معتقدند جن گیری می تواند بیماری شان را بهتر کند.

این مراسم در حضور مهمانان و افرادی برگزار می شود که محلی ها آن ها را بابازار و مامازار می نامند. زمانی که فردی برای مدت زمان طولانی بیمار می شود و نسخه پزشکان مختلف نیز برایش کارساز نمی شود او را پیش مامازار یا بابازار می برند.

یک سینی که در آن اسپند دود کن، تخم مرغ و گیاه های معطر وجود دارد را آماده می کنند و با طبل و دمام شروع به نواختن می کنند. یکی دیگر از سازهایی که در این مراسم نواخته می شود تنبوره است. حالا بابازار یا مامازار با چوبی که در دست دارد بر پشت بیمار می زند و چیزهایی را زیر لب زمزمه می کند.

 

آپلود عکس

 

باور مردم قشم در رابطه با جن زدگی

واقعیت این است که خیلی ها در جزیره قشم به جن و جن زدگی اعتقاد دارند. به همین دلیل است که آن ها برگزاری این مراسم را بسیار واقعی و البته اثربخش می دانند. البته افرادی هم هستند که چنین آیینی را خرافه و زاییده ذهن انسان ها می دانند و هیچ اعتقادی به آن ندارند.

به دلیل هزینه بالایی که مامازار یا بابازار برای برگزاری این مراسم از افراد طلب می کنند، برخی ها آن را وسیله سودجویی و کلاهبرداری نیز می دانند. با پیشرفت هایی که امروزه در حوزه پزشکی و سلامت شاهد هستیم شاید اعتماد کردن به چنین افرادی کار چندان ساده ای نباشد. این روزها بیشتر بیماری هایی که انسان با آن ها درگیر است درمان می شوند و دیگر نیازی به جن گیری یا برگزاری چنین مراسمی نیست.

با این حال زمانی که پزشکان از درمان فردی نا امید می شوند یا تمامی راه های رفته به بن بست ختم می شود، پای مراسم هایی مثل مراسم زارگیری هم به میدان باز می شود.

اگر از طرفداران ماجراجویی هستید و خود را آدم شجاعی می دانید و قصد شرکت در مراسم زار را دارید می توانید به صفحه تور قشم سایت لحظه آخر مراجعه کرده و از میان ارزانترین تور های قشم مناسب ترین آن ها را خریداری نمایید.

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>