برسی برخی از تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی تشخیصی هر نوع تجهیزات یا ابزاری است که تنها در تشخیص وضعیت بیمار می تواند در یک بیمارستان استفاده شود. براساس علائم شرح داده شده توسط بیمار ، آزمایش تشخیصی با استفاده از تجهیزات مناسب برای ارزیابی داخلی بیمار انجام می شود. پزشک یا تکنسین به دنبال هرگونه ناهنجاری در اندام های آسیب دیده یا قسمت هایی از بدن است که باعث بروز علائم می شود.

در زیر برخی از متداول ترین انواع تجهیزات تشخیصی مورد استفاده در آزمایشگاه ها و کلینیک های پزشکی ذکر شده است:

دستگاه های تصویربرداری پزشکی – تصویربرداری پزشکی نوعی فناوری است که برای ایجاد بازنمایی بصری از فضای داخلی بدن انسان استفاده می شود. تصویر بصری تولید شده توسط تجهیزات برای آنالیز بالینی و مداخلات پزشکی استفاده می شود. بسیاری از تجهیزات تصویربرداری پزشکی ، مانند رادیوگرافی (دستگاه اشعه ایکس) ، توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) ، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (اسکن MRI) ، سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی وجود دارد که نام آنها چند است.

تجهیزات پزشکی
تجهیزات پزشکی

گذشته از دستگاه های تصویربرداری پزشکی ، دستگاه های پزشکی دیگری نیز وجود دارند که برای تشخیص بیماران استفاده می شوند. برخی از نمونه ها شامل مقیاس های بیمار ، استتوسکوپ ها ، داپلرها و پالس اکسیمتری است.

تجهیزات پزشکی بادوام (DME)

این نوع تجهیزات پزشکی عمدتاً برای تهیه مزایای درمانی برای شرایط خاص یا بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این تجهیزات باید توسط پزشک معالج تجویز شود که به منظور دستیابی به هدف پزشکی طراحی شده باشد. این دستگاه طولانی مدت و قابل استفاده مجدد است که می تواند در بیمارستان یا خانه برای مراقبت از بیمار استفاده شود. انواع مختلفی از تجهیزات پزشکی با دوام مانند موارد زیر وجود دارد:

صندلی چرخدار یا صندلی چرخدار برقی

تخت بیمارستان

واکرها ، عصا ، عصا (یا هر نوع تجهیزات کمکی تحرک)

تجهیزات کششی

تشک فشار

پمپ های انسولین

پمپ سینه

نبولایزرها

بالابرهای بیمار

چراغ و پتو بیلی

دستگاه های کلیه

مخازن اکسیژن ثابت یا قابل حمل

ونتیلاتورهای کنسانتره اکسیژن

اصطلاح دوام از این واقعیت ناشی می شود که این نوع تجهیزات برای کیفیت آزمایش شده اند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که از ایمنی و آسایش بیماران پشتیبانی می کنند. آنها باید بتوانند همین کار را تحویل دهند. برخی از ویژگی های رایج تجهیزات پزشکی با دوام شامل ویژگی های غیر لغزش و استحکام تحمل بار است. از آنجا که این تجهیزات توسط پزشک به نفع بیمار تجویز می شود ، اغلب هزینه های دستیابی به یک مورد آن توسط برنامه های بیمه درمانی پوشش داده می شود.