افزایش شتاب خودرو

بررسی 4 مفهوم بسیار مهم در خصوص افزایش شتاب خودرو که باید بدانید.

سرعت و شتاب بالا دو عنصر فوق العاده جذاب برای خودروهای سواری است! عموما رانندگان خودروهای لوکس و نیمه لوکس با سرعت و شتاب بالا می توانند تجربه لذت بخشی از فرایند رانندگی را تجربه کنند اما در سوی دیگر خودروهای عادی ای که در ایران تولید می شود، بنا به دلایل امنیتی، ایمنی و…. توسط برند های خودروسازی داخلی، محدودیت هایی بر روی آن ها اعمال شود تا شاهد کاهش شتاب و سرعت در آن ها باشیم. از این رو در این مقاله می خواهیم به معرفی 4 مفهوم بسیار مهم در جهت چگونگی افزایش شتاب خودرو بیان کنیم که کسب اطلاعات در این خصوص خالی از لطف نیست!

 

چه عواملی بر روی افزایش شتاب خودرو تاثیرگذار هستند؟

تا به امروز و با پیشرفت تکنولوژی عوامل بسیار زیادی می توانند در نحوه چگونگی شتاب و افزایش آن تاثیر گذار باشند! در ادامه می خواهیم به معرفی 4 مورد بسیار مهم بپردازیم که توجه به آن ها باعث افزایش و یا کاهش سرعت و شتاب در خودروی شما خواهد بود.

 

1-     تنظیم کنترل‌ کننده دریچه گاز

اگر بخواهیم خودروها را به دو دسته مدرن و قدیمی تقسیم بندی کنیم، این طور می توان گفت که در خودروهای جدید و مدرن دریچه گاز توسط کامپیوتر خودرو یا همان ECU به خوبی قابل کنترل است اما این موضوع در خودروهای قدیمی و سنتی به صورت دست و با استفاده از روش های مکانیکی انجام می شد.

در واقع در خودروهای مدرن، هنگامی که شما پا بر روی پدال گاز قرار می دهید، موقعیت پدال به خوبی برای کامپیوتر یا همان ECU ارسال می شود و ECU با استفاده از محاسباتی که انجام می دهد، دریچه گاز را به صورت درستی باز و بسته می کند.

در نهایت این موضوع باعث می شود تا با حذف نمودن برخی از فرآیندهای کند کننده، زمان ارسال دستور به موتور خودرو به شدت کاهش یابد و در نتیجه می توان شاهد افزایش میزان شتاب در خودرو ها بود.

 

2-     کاهش وزن خودرو

یکی دیگر از مهم ترین مواردی که در جهت افزایش شتاب خودرو باید به آن توجه داشته باشیم، وزن خودرو است. در حالت کلی اجسامی که وزن سبک تری در مقایسه با اجسام سنگین وزن دارند، سریع تر به حرکت در می آیند و این موضوع در خودرو های سواری نیز صادق است.

البته روش های بسیار زیادی وجود دارد که بهره گیری از آن ها می توان به کاهش وزن خودرو کمک نمود اما این روش باید به صورت کاملا استاندارد و ایده آل انجام شود.

به عنوان مثال یکی از بهترین فرایند هایی که می توان در جهت کاهش وزن خودرو از آن استفاده نمود، تعویض ترمز های فابریک خودرو با ترمز های روتور دوتایی است.

 

3-     تعویض چرخ‌ دنده‌ها

در موتور خودرو چرخ دنده هایی در اندازه های کوچک و بزرگ وجود دارد. خودورهایی که در آن ها از چرخ دنده های بزرگ استفاده شده است، سرعت بیشتر، شتاب کمتر و مصرف سوخت پایینی در مقابله با خودروهایی دارند که در آن ها از چرخ دنده های کوچک استفاده شده است. در حالت کلی این طور می توان گفت که:

چرخ ‌دنده ‌های بزرگ: سرعت بیشتر، شتاب کمتر و مصرف سوخت پایین

چرخ دنده های کوچک: شتاب بسیار بیشتر و مصرف بالاتری

بنابراین با یک مقایسه ساده می توان به این مفهوم رسید که برای رسیدن به شتاب بیشتر شما نیاز به چرخ دهنده های کوچک دارید! بنابراین اگر در موتور خودروی سواری شما از چرخ دنده های بزرگ استفاده شده است، توصیه می کنیم آن را به چرخ دنده های کوچک تغییر دهید.

این فرایند باید توسط یک مکانیک باتجربه و ماهر انجام شود چراکه در صورت عدم تسلط کافی به این مفهوم، می توان شاهد مشکلات عدیدی در خودرو بود! در نهایت نیز باید توجه داشته باشید که این موضوع باعث افزایش مصرف سوخت خودرو نیز خواهد شد.

 

4-     توجه به بهبود وضعیت آیرودینامیک

یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین مواردی که در جهت افزایش شتاب خودرو باید به آن توجه داشت، نحوه طراحی بدنه خودرو است. جالب است بدانید که این موضوع باعث به وجود آمدن طراحی های زیبا و عجیب و غریب در خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت شده است. علاوه بر این که طراحی های خاص می تواند خودرو را زیبا و متمایز سازد، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی افزایش شتاب و سرعت خودرو داشته باشد.

طراحی بدنه خودرو موضوع بسیار مهم و حساسی است! آنقدری که این مفهوم به عنوان یک رشته تحصیلی در مقاطع تکمیلی تدریس می شود.

نکته ای که در این بین وجود دارد، این است که طبیعتاً ما نمی توانیم تغییرات ظاهری و بدنی بر روی خودرو اعمال کنیم اما با ایجاد برخی از تغییرات مهم و کلیدی می توانیم به افزایش شتاب خودرو کمک قابل توجه ای داشته باشیم.

یکی از مهم ترین این موارد، حذف باربند ها است! با حذف باربند ها می توانیم از وزن خودرو کم کنیم و این موضوع می تواند باعث افزایش سرعت و شتاب در خودرو ها شود. نکته دیگری که وجود دارد، این است که شما می توانید با کم کردن ارتفاع خودرو (با تغییر در فنرهای آن) شاهد سرعت و شتاب بیشتری باشید چراکه هر چه میزان عبور هوا از قسمت زیرین خودرو، کمتر باشد در نهایت سرعت و شتاب خودرو افزایش پیدا خواهد نمود. (همچنین این فرایند باعث کاهش مصرف سوخت نیز خواهد شد.)

 

جمع بندی:

شما با در نظر گرفتن این موارد و تغییر در حالت هایی که در 4 اصل فوق به آن توجه نمودیم، به خوبی می توانید شاهد افزایش میزان سرعت و شتاب در خودروی سوای خود باشید. حتما توجه داشته باشید که قبل از تغییر موارد فنی، حتما با یک متخصص و مکانیک حرفه ای همکاری داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید.