آیا ترمیم دندان موجب ماندگاری دندان می شود؟

اگر پزشک نتواند طی ترمیم با کامپوزیت، دندان را کاملا خشک نگه دارد ترمیم موفقیتآمیز نخواهد بود. این مواد دارای شکل پذیری و سازگاری خوبی هستد که برای سخت شدن نیاز به تابش خاصی از نور خواهند داشت و رنگ کاملا مشابه با رنگ طبیعی دندان پیدا می کنند. و دندان پانسمان میشود، پس از انجام مراحل لابراتواری و آماده شدن ترمیم در جلسه دوم تحت بیحسی موضعی پانسمان برداشته شده و ترمیم با مواد مخصوص درون حفره مربوطه چسبانده (باند) میشود. هرچند که این راهکار برای حفره های کوچک کاربردی است اما می تواند مشکلاتی را برای یک حفره بزرگ ایجاد کند.

آینومترهای شیشه ایی: این مواد معمولا کمتر از ۵ سال عمر میکنند, ترمیم دندان کودک دو ساله اما می توانند انتخاب خوبی برای کودکان باشد زیرا دندان آنها هنوز در حال تغییر است. شواهد علمی نشان می دهند که آمالگام خطری برای سلامتی ایجاد نمی کنند و براساس همین تحقیقات علمی که در سازمان غذا و دارو آمریکا انجام می گردد، ترمیم دندان با آمالگام برای کودکان بالای شش سال و بزرگسالان بی خطر است.

ابتدا بی حسی دندان تزریق می شود. بنابریان روش درمانی مناسب برای هر فرد بسته به نوع مشکل آن متفاوت می باشد و بایستی به توصیه دندانپزشک خود توجه نمایید. ترمیم دندان بسته به روش و نحوه کار، متخصص دندان پزشکی که ترمیم را انجام می دهد و تعداد دندان هایی که باید ترمیم شود، هزینه متفاوتی دارد. ولی عمدتا ترمیم های غیر مستقیم به دلیل نیاز به لابراتوار و تعداد جلسات بیشتر و نیز گرانتر بودن مواد اولیه (سرامیک و یا کامپوزیت لابراتواری) هزینه بیشتری دارند. امروزه برای ترمیم در مواد تشکیل دهنده کامپوزیتها از سرامیک استفاده میشود که دوام و طول عمر آنها را بالا برده و ظاهری طبیعیتر به دندان میدهند.

اینله و اونله از جنس سرامیک دندانی و نیز کامپوزیت های لابراتواری خاص (با کامپوزیت ترمیم مستقیم متفاوت است و استحکام بالاتری دارد) ساخته میشود، در زمانهای نه چندان دور از جنس طلا نیز ساخته میشدند که به دلیل هزینه بالا و زیبایی کم امروز ساخته نمیشوند. از شایع ترین مواد ترمیمی که سالیان طولانی برای پر کردن حفرات ناشی از پوسیدگی های دندانی مورد استفاده دندانپزشکان قرار می گیرد، آمالگام می باشد. ماده ترمیمی در لابراتوار ساخته می شود و در جلسه دیگری در دهان بیمار قرار می گیرد و به داخل دندان چسبیده می شود.مواد ترمیمی گاهی در تاج دندان قرار می گیرند و قسمتی از دندان را پر می کنند که فشار جویدن را تحمل می کند و باید از مواد مقاومتری استفاده شود .